دیدار وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در نیویورک پس از بحران زیردریایی‌ها

روسای جمهور آمریکا و فرانسه در یک تماس تلفنی بر بازسازی اعتماد متقابل در روابط دو کشور پس از بحران زیردریایی‌ها تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه قرار است شامگاه پنج‌شنبه، 23 سپتامبر، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کنند.

دیدار دو وزیر خارجه پس از آن انجام می‌شود که روز گذشته روسای جمهور آمریکا و فرانسه در یک تماس تلفنی، بیانیه مشترکی درباره بحران فروش زیردریایی به استرالیا صادر کردند.

بلینکن و لودریان، شامگاه چهارشنبه، طی نشست پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل دیدار کردند و قرار شد شامگاه پنج‌شنبه مجددا دیداری دوجانبه برقرار کنند.

گفت‌وگوی تلفنی میان بایدن و ماکرون، روسای جمهور آمریکا و فرانسه، 6 روز پس از بحران زیردریایی‌ها اتفاق افتاد و طی آن بایدن تصریح کرد که مذاکره و مشورت دوجانبه میان متحدان می‌توانست مانع ایجاد این بحران شود.

بایدن و مکرون
بایدن و مکرون

بحران دیپلماتیک اخیر میان دو کشور از هنگام مخالفت فرانسه با حمله آمریکا به عراق در سال 2003 بی‌سابقه بوده است.

در بیانیه مشترک آمریکا و فرانسه تاکید شده که گفت‌وگوهای نزدیک و دائمی میان ایالات متحده و متحدان اروپایی درباره مسائل راهبردی از ایجاد چنین بحران‌هایی جلوگیری می‌کند.

پیشتر فرانسه رفتار بایدن در بحران اخیر را مانند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا توصیف کرده بود.

بیانیه دو رئیس جمهور افزوده که آنها اواخر ماه اکتبر آینده در اروپا دیدار کرده و گفت‌وگوهای جدی برای بازسازی اعتماد دوجانبه خواهند داشت. همچنین دو طرف اقدامات ملموس برای تحقق اهداف مشترک را نیز بررسی خواهند کرد.

جن‌ ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفت‌وگوی بایدن و مکرون را «دوستانه» توصیف کرد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا خواستار بازگشت شرایط عادی میان دو متحد دیرینه شده است.

ماکرون هم پس از گفت‌وگوی تلفنی اخیر، قول داد هفته آینده فیلیپ اتیان، سفیر فرانسه در آمریکا به واشینگتن بازگردد.

پیش از این فرانسه به‌دلیل فسخ قرارداد خرید زیردریایی توسط استرالیا و اقدام این کشور به خرید زیردریایی از آمریکا و بریتانیا، سفرای خود از واشینگتن و کانبرا را فراخواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم