آمریکا: اگر ایران به برنامه‌ هسته‌ای خود ادامه دهد، «طرحی جایگزین» تدارک می‌بینیم

مقام آمریکایی: نشانه‌های مثبتی مبنی بر قصد ایران برای بازگشت به مذاکرات وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک مقام آمریکایی گفت چنانچه ایران به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد، واشینگتن طرحی جایگزین را تدارک خواهد دید و درباره سرنوشت مذاکرات با ایران با توجه به میزان پیشرفت‌‌های برنامه هسته‌ای این کشور قضاوت خواهد کرد.

این مسئول آمریکایی پنجشنبه، 23 سپتامبر، با اشاره به این‌که نشانه‌هایی مثبت از تهران درباره بازگشت به مذاکرات وجود ندارد، تاکید کرد که تمایل آمریکا برای مذاکره با ایران تا ابد ادامه نخواهد یافت.

او همچنین تاکید کرد که اگر ایران مذاکرات هسته‌ای را به زودی از سر نگیرد، آمریکا «درباره میزان فایده مذاکرات تجدید نظر خواهد کرد».

این مقام آمریکایی همچنین گفت که همه طرف‌ها بر ضرورت از سرگیری مذاکرات وین از آنجایی که متوقف شده، توافق دارند، اما ایران همچنان نه نمایندگان خود را برای ادامه مذاکرات‌ هسته‌ای مشخص کرده و نه زمان آن را تعیین کرده است.

نگرانی‌های آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران

از سویی و همزمان با تاکید‌های کشورهای غربی بر ضرورت بازگشت سریع تهران به مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بر ضرورت رفع نگرانی‌های واشینگتن درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است.

در همین راستا ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در دیدار خود با وزرای خارجه پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرده که واشینگتن مصمم است مسیر دیپلماتیک معناداری را برای الزام متقابل همه طرف‌ها به تعهدات‌شان به برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) دنبال کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین بر لزوم رسیدگی به طیف گسترده‌ای از نگرانی‌ها آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد.

وقت‌کشی ایران برای تداوم نقض تعهدات

در همین حال وزارت امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرد که اگر ایران حسن‌ نیت داشته باشد باید فوراً به توافق هسته‌ای بازگردد.

منابع دیپلماتیک فرانسه گفتند که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه این کشور در نشستی که این هفته با همتای ایرانی خود خواهد داشت، قرار است دیدگاه پاریس را به اطلاع او برساند.

وزارت خارجه فرانسه گفته که ایران از وقت کشی برای ادامه نقض تعهدات هسته‌ای خود استفاده می‌کند اما طولانی شدن زمان بازگشت به مذاکرات هسته‌ای وین به نفع تهران نیست.

از سوی دیگر لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا نیز روز گذشته در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک خواستار بازگشت سریع ایران به مذاکرات اتمی وین با هدف احیای توافق هسته‌ای و کاهش تنش‌ها درباره برنامه اتمی تهران شد.

ایران و از سرگیری مذاکرات هسته‌ای

عبداللهیان، چهارشنبه اعلام کرد، تهران خواستار ازسرگیری مذاکرات اتمی وین بوده که از ژوئن گذشته متوقف شده است.

او در دیدار با جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیز بدون اعلام دقیق از سرگیری مذاکرات، اظهار داشت که دولت جدید ایران با بررسی دقیق سابقه مذاکرات اتمی وین، به این مذاکرات باز خواهد گشت.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به این‌که توافق هسته‌ای باید نتایج ملموسی برای ایران داشته باشد، بیان کرد که تهران خواستار آن است که همه تحریم‌ها لغو شود. او‌ همچنین از طرف‌های دیگر خواست به تعهدات خود در برجام عمل کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم