کاخ سفید: مذاکرات بهترین گزینه برای تعامل با پرونده اتمی ایران است

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرد، مذاکرات اتمی وین که پیش از آغاز ریاست ابراهیم رئیسی 6 دور از آن انجام گرفته بود، در چند هفته آینده از سر گرفته خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در یک نشست مطبوعاتی گفت که بهترین راه برای رسیدگی به مساله هسته‌ای ایران پیگیری مذاکرات است.

سخنگوی کاخ سفید، چهارشنبه 22 سپتامبر، در جمع خبرنگاران گفت، برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، «درب دیپلماسی هنوز باز است.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز تصریح کرد، مذاکرات اتمی وین که پیش از آغاز ریاست ابراهیم رئیسی 6 دور از آن انجام گرفته بود، در چند هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در دیدار امروز چهارشنبه 22 سپتامبر خود با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد که دولت جدید ایران پس از بررسی سوابق مذاکرات، دور جدید آن را ادامه خواهد داد.

در این دیدار، امیرعبداللهیان با «غیرسازنده» خواندن رفتار ایالات متحده اظهار کرد که ایران وقت را تلف نمی‌‎کند و معطل وعده‌های تو خالی آمریکا نیز نمی‌شود.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران نیز در سخنرانی مجازی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود «آمریکا به اشتباه فکر می‌کرد ما مستاصل می‌شویم اما ایستادگی ما جواب داده و همواره جواب خواهد داد.»

وزیر خارجه ایران با اشاره به اظهارات مقامات دولت آمریکا از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درباره لزوم عملکرد دیپلماتیک در مواجهه با موضوع هسته‌ای ایران، گفت: «جو بایدن با وجود آنکه به صورت زبانی از سیاست‌های دونالد ترامپ انتقاد کرده اما در عمل در قبال ایران همان سیاست‌ها را دنبال می‌کند.»

اشاره امیرعبداللهیان به تحریم‌های وضع شده توسط دونالد ترامپ است که دولت بایدن به ادامه آن‌ها علیه ایران پایبند مانده است. مجلس ایران در مصوبه‌ای پیش‌شرط لازم برای بازگشت به برجام را، رفع تحریم‌های آمریکا و لزوم راستی‌آزمایی آن‌ها دانسته است.

وزیر خارجه ایران همچنین با هایکو ماس، همتای آلمانی خود ملاقات کرد و در توضیح چیستی مذاکرات آتی وین گفت: «آمریکا باید بداند همه بده بستان‌ها یک‌بار در مذاکرات برجام انجام شد و مذاکرات وین نه برای توافقی جدید بلکه برای اطمینان از بازگشت کامل و تضمین شده آمریکا به تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه 2231 است.»

او در این دیدار بر تعهد دولت ایران نسبت به اجرای مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» تاکید و نسبت به عملکرد اروپا دربرابر تعهداتش انتقاد کرد.

هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به صورت رسمی کار خود را از سه‌شنبه 21 سپتامبر آغاز کرد و تا پنج‌شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید