تاکید اتحادیه اروپا بر گسترش همکاری مشترک با کشورهای خلیج

قرار است سال آینده نشست مشترکی در سطح وزیران اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج در سعودی برگزار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بر تعمیق روابط و گسترش همکاری‌های مشترک میان این اتحادیه و کشورهای شورای همکاری خلیج تاکید کرد.

بورل، چهارشنبه، 22 سپتامبر، پس از دیدار با وزرای خارجه کشورهای خلیج در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در بیانیه‌ای اظهار داشت که اتحادیه اروپا بر همکاری با شورای همکاری در موضوع‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مصمم است.

او افزود که گفت‌وگو میان 2 طرف بر مسائل راهبردی و منافع مشترک تمرکز دارد.

تغییرات در خلیج

بورل تاکید کرد که گفت‌وگوهای 2 جانبه میان اتحادیه اروپا با شورای همکاری خلیج شامل اقتصاد دیجیتال و محیط زیست نیز می‌شود.

او خاطرنشان کرد که سال آینده نشستی مشترک میان اتحادیه اروپا و کشورهای خلیج در سطح وزرا در پادشاهی سعودی برگزار خواهد شد.

جوزپ بورل
جوزپ بورل

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به تغییرات مثبت در کشورهای خلیج، ابراز داشت که چنین تغییراتی به کاهش سطح تنش‌ها در منطقه انجامیده است.

اتحادیه اروپا بارها تاکید کرده که نگرانی امنیتی کشورهای خلیج به‌ویژه در رابطه با پرونده اتمی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران را درک می‌کند.

بورل در ابتدای ماه جاری میلادی در گفت‌وگو با العربیه گفته بود که کشورهای خلیج، شاهد توسعه و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای هستند و اتحادیه اروپا در تلاش برای تعمیق روابط و همکاری با آنها است.

او همچنین تاکید کرد که میان اتحادیه اروپا و شورای همکاری در زمینه امنیت منطقه‌ای هماهنگی کاملی وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم