.
.
.

جو بایدن در سازمان ملل: به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبندیم

خطیب زاده: ایران طی هفته‌های آینده مذاکرات هسته‌ای را از سر خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که ایالات متحده به همراه متحدان به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پایبند است.

به گزارش «العربیه» از نیویورک، جو بایدن سه‌شنبه 21 سپتامبر، در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد چنانچه ایران متقابلا اقدام به مثل کند، ایالات متحده به طور کامل به توافق هسته‌ای باز خواهد گشت.

این سخنان رئیس جمهوری آمریکا در حالی بیان شد که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه‌شنبه، ساعاتی پیش از آن، اعلام کرد کشورش طی هفته‌های آتی مذاکرات هسته‌ای را از سر خواهد گرفت.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه نشست وزرای 4+1 در نیویورک در دستورکار نیست، گفت:«هر نشست و جلسه‌ای هماهنگی قبلی و تنظیم دستور کار لازم دارد، همانطور که قبلا تاکید شد گفتگوهای وین به‌زودی و طی چند هفته آتی از سر گرفته خواهد شد و این به اطلاع 4+1 رسانده شده است.»

او در گفتگو با خبرنگار «ایرنا» در نیویورک با اشاره به این‌که «لازم است قبل از آغاز مذاکرات، تیم سیاست خارجی دولت (رئیسی) جمع بندی نهایی خود در خصوص کم و کیف گفتگوها را انجام دهد.» در پاسخ به سوالی درباره احتمال برگزاری نشست وزرای خارجه ایران و 4+1 در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: «برجام و گفتگوهای وین یکی از موضوعات اصلی ملاقات‌های دوجانبه با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه حاضر از 4+1 خواهد بود، اما نه برنامه‌ای از قبل برای چنین جلسه‌ای تنظیم شده و نه اینکه بر اساس اطلاع ما همه وزرای خارجه طرف مذاکره در نیویورک حاضر هستند.»

ابراهیم رئیسی،‌ رییس ‌جمهوری اسلامی ایران‌ نیز در سخنرانی مجازی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت :«آمریکا نقض عهد کرده و از برجام خارج شده است، ما به وعده‌های آمریکا اطمینان نداریم». او همچنین گفت که کشورش «به دنبال مذاکره‌ای درباره مسائل هسته‌ای است که به رفع تحریم‌ها منجر شود.»

پیش‌تر خبرهایی درباره احتمال انجام دیدارهایی میان هیات‌های کشورهای اروپایی با طرف ایرانی در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مخابره شده است.

سعید خطیب زاده
سعید خطیب زاده

یک منبع دیپلماتیک سه‌شنبه به خبرنگار «العربیه» در بروکسل از دیدار احتمالی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نیویورک با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران خبر داد.

به گفته این منبع انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین نیز در نیویورک است تا با همتایان خود از گروه 1+4 و ایران درباره پرونده هسته‌ای تهران مشورت کند. او توضیح داد که هدف این رایزنی‌ها از سرگیری مذاکرات وین در اسرع وقت است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز به دیدارهایی احتمالی میان مقامات ایران و قدرت‌های جهانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد.

لودریان، دوشنبه 20 سپتامبر، گفته بود در نشستی که قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود، همه طرف‌های توافق هسته‌ای به جز آمریکا، حضور خواهند داشت و هدف این نشست پدید آوردن «تکان مثبت» برای ادامه مذاکرات با ایران است که در ماه ژوئن متوقف شده است.

لیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا نیز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت:‌ «بریتانیا، آمریکا و شرکای بین‌المللی ما متعهد به رسیدن به توافق هستیم، اما هر روز که ایران این مذاکرات را به تاخیر می‌اندازد در حالی که برنامه اتمی خود را تقویت می‌کند، فضای کمتری هم برای دیپلماسی باقی می‌ماند.»

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش شدید تعهدات برجامی ایران، مذاکرات جدیدی در ماه آوریل گذشته میان تهران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شد.

این مذاکرات پس از انجام 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم