.
.
.

مسئولان ارشد اروپایی با وزیر خارجه ایران در نیویورک دیدار می‌کنند

هایکوماس، وزیر امور خارجه آلمان: درخواست بازگشت به مذاکره درباره توافق هسته‌ای نمی‌تواند برای همیشه باقی بماند، دولت جدید ایران باید راهی برای بازگشت به مذاکرات بیابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع دیپلماتیک روز سه‌شنبه به خبرنگار «العربیه» در بروکسل گفت که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز در نیویورک با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار خواهد کرد.

این منبع افزود که انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین نیز در نیویورک است تا با همتایان خود از گروه 1+4 و ایران درباره پرونده هسته‌ای مشورت کند. او توضیح داد که هدف این رایزنی‌ها از سرگیری مذاکرات وین در اسرع وقت است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز گذشته گفته بود که مقامات ایران و قدرت‌های جهانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدار خواهند داشت هرچند جوزپ بورل، ساعتی بعد اعلام کرد که احتمال این نشست منتفی است.

لودریان، دوشنبه 20 سپتامبر، گفته بود در نشستی که قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود، همه طرف‌های توافق هسته‌ای به جز آمریکا، حضور خواهند داشت و هدف این نشست پدید آوردن «تکان مثبت» برای ادامه مذاکرات با ایران است که در ماه ژوئن متوقف شده است.

حسین امیرعبداللهیان، نیز که در این اجلاس حضور دارد پیشتر از برنامه دیدار با همتایان بریتانیایی و فرانسوی و بورل خبر داده بود.

اما خبرگزاری «رویترز» امروز به نقل از بورل نوشت که وزیران خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران در حاشیه مجمع عمومی نشست هسته‌ای نخواهند داشت.

هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در حال برگزاری است.

بورل در این رابطه گفت: «بعضی سال‌ها اتفاق می‌افتد و بعضی سال‌ها نه. این در دستور کار نیست.» او ادامه داد: «اما مساله مهم نشست وزیران نیست، بلکه تمایل همه طرف‌ها به ازسرگیری مذاکرات در وین است.»

او افزود: «ایران پس از انتخابات درخواست به تاخیر افتادن مذاکرات را مطرح کرد تا دولت جدید به‌طور کامل مستقر شود. اکنون تابستان تمام شده و امیدواریم مذاکرات در وین به‌زودی از سرگرفته شود.»

لیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا نیز روز گذشته در بیانیه‌ای گفت:‌ «بریتانیا، آمریکا و شرکای بین‌المللی ما متعهد به رسیدن به توافق هستیم، اما هر روز که ایران این مذاکرات را به تاخیر می‌اندازد در حالی که برنامه اتمی خود را تقویت می‌کند فضای کمتری هم برای دیپلماسی باقی می‌ماند.»

به گزارش «رویترز»، وزیر خارجه بریتانیا در نیویورک برای نخستین بار با همتای ایرانی خود امیرعبداللهیان دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای و کاهش شدید تعهدات برجامی ایران، مذاکرات جدیدی در ماه آوریل گذشته میان تهران و کشورهای حاضر در برجام با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شد.

این مذاکرات پس از 6 دور با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، در 20 ژوئن متوقف شد و تاکنون تاریخ جدیدی برای از سرگیری آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم