.
.
.

جمهوری چک، کمک 75 میلیون کرونی به مردم افغانستان اختصاص داد

کشورهای جهان پیشتر و در پاسخ به فراخوان سازمان ملل متحد به اختصاص بیش از یک میلیارد دلار کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان متعهد شده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخیرا در نشستی که با فراخوان سازمان ملل متحد در حمایت از افغانستان برگزار شد، کشورهای جهان متعهد شدند بیش از یک میلیارد دلار کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تقدیم کنند. در همین راستا اکنون وزارت امور خارجه جمهوری چک اعلام کرده که دولت این کشور مبلغی به ارزش 75 میلیون کرون معادل 3.5 میلیون دلار را برای کمک‌ بشردوستانه‌ به مردم افغانستان به تصویب رسانده است.

این وزارتخانه دو‌شنبه 20 سپتامبر (29 سنبله) با نشر بیانیه‌ای اعلام کرد که این مبلغ در همکاری با اتحادیه اروپا و سازمان ملل، برای کمک به مردم افغانستان که در کشورهای همسایه‌ این کشور آواره هستند، هزینه خواهد شد.

بر بنیاد اعلامیه، جمهوری چک، این کمک مالی در بخش‌های بهداشت، کمک به زنان، کودکان و مدیریت مهاجرین افغان اختصاص داده می‌شود، سفارت افغانستان در پراگ، کمک جمهوری چک را بالغ بر 3.5 میلیون دالر آمریکا اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است که قبلا این قبیل کمک‌‌های مالی که ارزش آن بالغ بر 40 میلیون کرون می‌شد برای نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص می‌یافت، اکنون اما به دلیل تحولات اخیر، تصمیم بر این شده تا این کمک‌های افزایش یافته و به امور بشردوستانه اختصاص یابد.

وزارت خارجه چک، همچنین افزوده است از میان کمک 75 میلیونی شان،‌ 20 میلیون کرون آن برای حمایت از برنامه‌های دفتر کمیساری سازمان ملل (UNHCR) ، 15 میلیون کرون به صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل در افغانستان و 10 میلیون کرون دیگر نیز در طرح برنامه‌ توسعه‌ سازمان ملل (UNDP) هزینه خواهد شد.

پیش‌تر در نشستی بین‌المللی برای کمک به افغانستان، کشورهای جهان متعهد شدند که تا پایان سال 2021 بیش از یک میلیارد دالر (دلار) به مردم این کشور کمک کنند.

در این نشست سازمان ملل که دوشنبه 13 سپتامبر (22 سنبله)، با اهداف بشردوستانه در ژنو برگزار شد، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از کشورهای جهان خواست تا به 11 میلیون شهروند افغانستانی که نیاز به کمک‌های بشردوستانه فوری دارند بیش از 600 میلیون دالر کمک کنند به دنبال آن اما کشورها تحت تاثیر تحولات اخیر افغانستان به اختصاص بیش از یک میلیارد دلار برای این منظور متعهد شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم