گروسی: عملکرد ایران بر فعالیت‌های آژانس تاثیر منفی دارد

مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی پیشتر هشدار داده بود که فعالیت‌های این نهاد در ایران تضعیف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در بیانیه‌ای گفت که تصمیمات ایران بر فعالیت‌های نظارتی آژانس «تاثیر منفی» گذاشته است.

گروسی، امروز دوشنبه، 29 شهریور، در اولین روز نشست این آژانس در وین، با اشاره به وجود اورانیوم در سه تاسیسات هسته‌ای متعلق به جمهوری اسلامی عنوان کرد که توانایی آژانس برای حفظ آگاهی از روند هسته‌ای ایران به خطر افتاده است.

Advertisement

او افزود: موضوعاتی همچون «وجود چندین ذره اورانیوم با منشا انسانی در سه مرکز هسته‌ای ایران» برای طرف‌های ایرانی مطرح شده اما هنوز به قوت خود باقی مانده و پاسخی برای آن دریافت نشده است.

کاظم غریب آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس نیز در واکنش به گروسی پاسخ داد که این کشور در راستای ارائه توضیح در مورد این آلودگی اورانیومی، به آژانس توضیحات مکتوبی داده است «اگرچه برای دولت ایران منشأ این آلودگی کاملا ناشناخته است.»

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در اولین روز این نشست، با تکرار مواضع قبلی دولت ایران، از لزوم لغو موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌های آمریکا سخن گفت و آن را پیش‌شرطی برای ادامه مذاکرات احیای برجام دانست.

پیش از این در نشست چهار روزه شورای حکام آژانس، وضعیت همکاری ایران با این نهاد بررسی شده بود. گروسی در این نشست اعلام کرده بود که ایران پاسخی به وجود ذرات اورانیوم در مراکز هسته‌ای نداده است.

او پیشتر نیز در دو گزارش اعلام کرده بود که فعالیت‌های آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است.در این گزارش‌ها آمده که دولت ایران مانع حضور نظارتی بازرسان این نهاد در تاسیسات هسته‌ای‌اش می‌شود، و همچنین از ارائه «پاسخ‌های رضایت‌بخش» درباره فعالیت‌های هسته‌ای تسلیحاتی‌اش در گذشته سر باز می‌زند.

پس از صدور گزارش‌های آژانس، گروسی به تهران سفری یک روزه داشت و با محمد اسلامی، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در پایان این سفر، گروسی گفته بود که مذاکرات ایران و آژانس در حاشیه کنفرانس عمومی این نهاد ادامه خواهد داشت و پس از این رویداد، گروسی برای مذاکرات بیشتر به تهران سفر خواهد کرد.

شصت و پنجمین نشست سالانه کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه 20 سپتامبر در وین، پایتخت اتریش آغاز به کار کرد و تا جمعه 24 سپتامبر ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم