پیروزی حزب طرفدار پوتین در انتخابات پارلمانی روسیه

منتقدین می‌گویند این انتخابات دست‌خوش «تقلب» بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حزب وابسته به پوتین با تصاحب اکثریت آرا در انتخابات پارلمانی روسیه پیروز شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، نتایج اولیه بررسی آرای انتخاباتی در روز دوشنبه 20 سپتامبر، نشان می‌دهد که حزب حاکم «روسیه واحد» که از ولادیمر پوتین رئیس جمهوری این کشور حمایت می‌کند، پس از «سرکوب گسترده» منتقدانش، توانست اکثریت پارلمانی خود را حفظ کند.

رویترز در این گزارش خاطر نشان کرد که این حزب با وجود پیروزی 49 درصدی در این انتخابات، عملکرد نسبتا «ضعیف‌تری» در مقایسه با انتخابات پارلمانی سال 2016 داشته است. «روسیه واحد» در آن انتخابات توانسته بود 54 درصد آرا را به دست آورد.

کمیته مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد پس از شمارش نزدیک به 74 درصد آرا، حزب کمونیست، رقیب حزب حاکم، توانسته است حدود 20 درصد آرا را کسب کند.

ناظران مستقل پیش از این اعلام کرده بودند که «تقلب و دستکاری» در این انتخابات صورت گرفته است. موسسه «گولوس»، که در سال 2000 جهت نظارت بر روند انتخابات روسیه تاسیس شد، اعلام کرد که در اولین روز انتخابات، حدود دو هزار مورد، نقض قانون را ثبت کرده است.

منتقدین کرملین با ادعای «تقلب گسترده» در مورد این انتخابات گفته‌اند که این یک «نمایش ساختگی» است.

به گفته این منتقدین در یک انتخابات سالم، حزب حاکم با نتیجه بدتری مواجه خواهد شد. آن‌ها پیروزی حزب حاکم را بر‌آمده از تقلب در انتخابات، سرکوب منتقدین، غیر قانونی اعلام کردن جنیش آلکسی ناوالنی، منصرف کردن متحدان ناولانی از شرکت در انتخابات و هدف قرار دادن رسانه‌های مهم و سازمان‌های غیر دولتی دانسته‌اند.

آلکسی ناولنی، سیاستمدار و از منتقدین پوتین است. او یکی از رهبران اعتراضات سال2011 – 2012 بود. ناولنی در ماه اوت سال گذشته دچار مسمومیت مشکوکی شد. او پس از اینکه برای مداوا به آلمان رفته بود، به کشور خود بازگشت و در فرودگاه بازداشت شد.

مقامات برگزار‌کننده انتخابات با این عنوان که «انتخابات کاملا عادلانه بوده است»، گفته‌اند در مراکزی که در آن تخلف قانونی صورت گرفته، نتایج انتخابات را باطل اعلام کرده‌اند.

به نوشته رویترز، نتایج این انتخابات بعید است که بتواند چشم‌انداز سیاسی این کشور را تغییر دهد. پوتین از سال 1999 در قدرت بوده است و به نظر می‌آید برای پیروزی در انتخابات پیش رو در سال 2024 هنوز شانس اول باشد.

در نگاه بسیاری از مردم روسیه، ولادیمر پوتین با ایستادگی در برابر غرب، غرور ملی را به این کشور بازگرداند و به چهره‌ای محبوب تبدیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم