دولت سوریه علیه ترکیه به شورای امنیت سازمان ملل شکایت برد

سوریه: حق پاسخ به اقدامات ترکیه را برای خود محفوظ می‌دانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک منبع رسمی در وزارت خارجه و امور مهاجران سوریه گفت که کشورش حق پاسخ به اقدامات خصمانه ترکیه را برای خود محفوظ می‌دارد و افزود که این حق در قانون اساسی و قوانین حقوقی سوریه تضمین شده است.

فیصل مقداد، وزیر خارجه و امور مهاجران سوریه سوری دوشنبه، 20 سپتامبر، با اشاره به نامه کشورش خطاب به شورای امنیت در اعتراض علیه آنکارا، گفت این اقدام به منظور پایان دادن به نقض قوانین بین‌المللی از سوی ترکیه صورت گرفته است.

مقداد دوشنبه ضمن دیدار با «گایر پدرسن»، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه و هیات همراه او بر ضرورت احترام به حاکمیت سوریه از سوی دیگر کشورها تاکید کرد.

او ضمن تاکید بر ضرورت احترام به حاکمیت سوریه و رد مداخله خارجی در امور داخلی کشورش، خواستار آن شد که ترکیه به «اشغالگری»، نقض حاکمیت دمشق و حمایت از سازمان‌های تروریستی در این کشور پایان دهد. مقداد هرگونه ارتباط یا مذاکره با ترکیه به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم را رد کرد.

در همین حال وزارت خارجه و امور مهاجران سوریه در بیانیه‌ای گفت: «جمهوری عربی سوریه در خصوص اظهارات مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در رابطه با انجام مذاکرات مستقیم با سوریه در زمینه مسائل امنیتی و مبارزه با تروریسم، اعلام می‌دارد که هرگونه ارتباط و مذاکره با حکومت ترکیه را در هر زمینه‌ای بویژه در مبارزه با تروریسم تکذیب می‌کند.»

در بیانیه وزارت خارجه و امور مهاجران سوریه آمده است: «برای همه مشخص شده است که رژیم حاکم بر آنکارا حامی اصلی تروریسم است و ترکیه را به پایگاهی برای اشاعه افراط‌گرایی و تروریسم تبدیل کرده است، اقدام ترکیه تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه و جهان است و همه معاهدات و قوانین بین‌المللی مبارزه با تروریسم را آشکارا نقض می‌کند.»

چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه پیشتر در مصاحبه‌ای با یکی از کانال‌های تلویزیونی ترکیه‌، گفته که کشور او درباره برخی مسائل امنیتی و مبارزه با تروریسم با دولت سوریه در حال ارتباط است و مذاکرات لازم در سطح سرویس‌های اطلاعاتی در حال انجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم