دفاع نخست‌وزیر استرالیا از لغو قرارداد تسلیحاتی با فرانسه

استرالیا و فرانسه در سال 2016 قراردادی به ارزش 40 میلیارد دلار برای ساخت 12 زیردریایی جدید به امضا رسانده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا با تاکید بر منافع ملی این کشور اذعان کرد که از تصمیم خود در لغو قرارداد خرید ناوگان زیردریایی از فرانسه پشیمان نیست.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، نخست‌وزیر استرالیا با اشاره به این‎‌که ناامیدی پاریس از لغو این قرارداد را درک می‌کند، گفت: «از این‌که تصمیم گرفتم منافع ملی استرالیا را در اولویت قرار دهم، پشیمان نیستم.»

Advertisement

این دو کشور در سال 2016 قراردادی به ارزش 40 میلیارد دلار برای ساخت 12 زیردریایی جدید به امضا رسانده بودند اما پیمان موسوم به «اوکوس» که نیمه سپتامبر سال جاری بین سه کشور آمریکا، بریتانیا و استرالیا به امضا رسید، باعث شد که کانبرا به زیردریایی‌های پاریس نیازی نداشته باشد.

بر اساس توافق جدید، استرالیا قرار است هشت زیردریایی مجهز به تکنولوژی اتمی را از آمریکا و بریتانیا دریافت کند.

این اقدام موجب خشم شدید پاریس شد. وزیر دفاع فرانسه «اوکوس» را یک «خیانت» نامید و کاخ الیزه سفرای خود را از دو پایتخت آمریکا و استرالیا فراخواند.

موریسون که هم اکنون مورد غضب پاریس است، امروز در اظهاراتی عنوان کرد که دولت این کشور در این زمینه از ماه‌ها پیش نگرانی‌های خود را به فرانسه اعلام کرده بود.

او افزود: «این موضوعی است که چند ماه گذشته توسط من مطرح شده بود و ما برای حل این مشکلات، گفت‌وگوهای متعددی با مقام‌هایی همچون وزیر دفاع و دیگران داشتیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم بعد از فراخوانده شدن سفیر پاریس در واشینگتن به فرانسه، در یک رشته‌توییت نوشت: «ما از نزدیک با متحدان فرانسوی خود در تماس بوده‌ایم. ما موقعیت آن‌ها را درک کرده و از تصمیم آن‌ها برای مشورت با فیلیپ اتیان، سفیر این کشور و فراخواندن وی به پاریس مطلع هستیم.»

او در ادامه از تمایل واشینگتن برای انجام گفت‌وگو در سطح مقام‌های ارشد بین این دو کشور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در هفته آینده خبر داد.

واشینگتن بعد از این توافق سه‌جانبه، وارد بحران بی‌سابقه‌ای در روابط خود با پاریس شده است. این بحران می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به روابط آمریکا با اروپا و فرانسه وارد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم