.
.
.

پاریس سفرای خود را از واشینگتن و کانبرا فراخواند

فرانسه در اعتراض به استرالیا برای خرید زیردریایی از آمریکا، این توافق را خیانت توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ الیزه، در واکنش به پیمان جدید آمریکا، بریتانیا و استرالیا، سفیران خود را از دو پایتخت آمریکا و استرالیا فراخواند.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، فرانسه شامگاه جمعه 17 سپتامبر ضمن فراخوانی سفرای خود از واشینگتن و کانبرا، توافق جدید بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا را «خنجری از پشت» توصیف کرد.

ژان ایو لو دریان، وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه با تایید این خبر گفت، این امر بنا به درخواست امانوئل مکرون بوده است.

این سه کشور، چهارشنبه 15 سپتامبر در جریان یک پیمان سه جانبه امنیتی موسوم به «اوکوس» متعهد شدند که استرالیا در راستای تقویت امنیت و بازدارندگی نظامی خود از واشینگتن زیردریایی‌های اتمی دریافت کند.

این اقدام موجب خشم دولت فرانسه شد. پاریس پیش‌تر در توافقی 56 میلیارد یورویی، قرارداد ساخت 12 زیردریایی جدید را با کانبرا به امضا رسانده بود. استرالیا با توافق «اوکوس» دیگر نیازی به زیردریایی‌های فرانسوی نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه فرانسه در واکنش به این توافق جدید که آن را «خیانت» ‌خواند و گفت: « خشمگینم، هیچ‌کس با متحدان خود چنین کاری نمی‌کند.»

روابط آمریکا و فرانسه

همزمان، آمریکا در واکنش به ترک خاک سفیر فرانسه، بر اهمیت رابطه دو کشور تاکید کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای گفت: « فرانسه قدیمی‌ترین متحد ما است و ما قدردان این رابطه هستیم.»

او در یک رشته توییت نوشت: «ما از نزدیک با متحدان فرانسوی خود در تماس بوده‌ایم. ما موقعیت آن‌ها را درک کرده و از تصمیم آن‌ها برای مشورت با فیلیپ اتیان، سفیر این کشور و فراخواندن وی به پاریس مطلع هستیم.»

او در ادامه از تمایل واشینگتن برای انجام گفت‌وگو در سطح مقام‌های ارشد بین این دو کشور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در هفته آینده خبر داد.

پیش‌تر کاخ سفید «تاسف» خود را از این اقدام پاریس ابراز کرده و گفته بود واشینگتن برای حل این اختلاف دیپلماتیک اقدام خواهد کرد.