.
.
.

نماینده آمریکا در سازمان ملل: مذاکرات وین ادامه خواهد یافت

گرینفیلد تصریح کرده که ایالات متحده خواستار التزام تمامی اطراف به برجام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا به‌رغم توقف مذاکرات اتمی وین میان ایران از یک سو و کشورهای غربی و حضور غیر مستقیم ایالات متحده از سوی دیگر، خواستار از سرگیری این مذاکرات شد.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان مال متحد، شامگاه جمعه 18 سپتامبر در پاسخ به خبرنگاران گفت که طی مذاکرات اتمی وین با طرف ایرانی در ارتباط بودیم و این مذاکرات ادامه خواهد یافت.

او همچنین اظهار داشت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هیچ برنامه‌ای برای دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ندارد.

وی ادامه داد که عدم دیدار مقامات دو کشور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، به‌معنای کم‌اهمیت بودن دیدار با ایرانی‌ها نیست. او افزود: «ما به دنبال از سرگیری مذاکرات و اجرای توافق هسته‌ای هستیم.»

ابراهیم رئیسی
ابراهیم رئیسی

سیگنال‌های تهران

سخنان گرینفیلد پس از آن ایراد شد که ایران، به‌رغم برخی تنش‌های اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سیگنال‌هایی برای از سرگیری مذاکرات معطل مانده وین ارسال کرده بود.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، که هم‌اکنون برای مشارکت در اجلاس سران سازمان شانگهای در تاجیکستان به سر می‌برد، جمعه 17 سپتامبر تصریح کرد که کشورش به دنبال حل پرونده اتمی از طریق گفت‌وگو است.

رئیسی همزمان گفت که به‌دنبال مذاکرات نتیجه‌بخش هستیم و مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهیم.

مذاکرات اتمی وین که 6 دور از آن برگذار شد، قرار بود در ژوئیه گذشته پیگیری شود اما به‌رغم اصرار طرف روسی و کشورهای اروپایی حاضر در برجام، این مذاکرات بدون تعیین تاریخ مجدد کماکان متوقف مانده است.