.
.
.

درگذشت عبدالعزیز بوتفلیقه؛ رئیس جمهوری که به جنگ داخلی الجزایر پایان داد

بوتفلیقه که نقش مهمی در پایان دادن به جنگ داخلی 10 ساله کشورش داشت، پنج بار به ریاست جمهوری برگزیده شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری پیشین الجزایر که نقش مهمی در پایان‌دادن به جنگ خونین داخلی کشورش داشت، در سن 84 سالگی درگذشت.

تلویزیون رسمی الجزایر بامداد شنبه 18 سپتامبر وفات بوتفلیقه، هفتمین رئیس جمهور الجزایر از زمان استقلال این کشور از فرانسه در سال 1962 را اعلام کرد.

او در سال 1999 برای اولین بار به ریاست جمهوری برگزیده شد و بعدها در سال‌های 2004، 2009 و 2014 در حالی که کشور درگیر جنگ داخلی خونینی بود، مجددا به این مقام دست یافت.

وی به‌رغم بیماری و عدم توانایی تحرک، در سال 2019 برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری پیشین الجزایر
عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری پیشین الجزایر

با این وجود، بوتفلیقه پس از تظاهرات گسترده مردمی علیه او در جریان پنجمین دوره ریاست جمهوریش، مجبور به استعفا شد و در منطقه «زرالده» در غرب پایتخت الجزایر گوشه عزلت اختیار کرد.

بازگشت آرامش

بوتفلیقه پس از یک دهه جنگ داخلی در الجزایر که حدود 100 هزار کشته برجای گذاشت، نقش برجسته‌ای در بازگشت صلح و آرامش به کشور ایفا کرد.

او در سپتامبر 1999 برای مخالفان مسلح به ازای واگذاری سلاحهایشان به حکومت، عفو عمومی اعلام کرد که در پی آن هزاران ستیزه‌جو‌ دست از جنگ برداشتند.

بوتفلیقه در هنگام رای دادن
بوتفلیقه در هنگام رای دادن

در آغاز آن چه «بهار عربی» نامیده شد، بوتفلیقه «وضعیت فوق‌العاده» که 19 سال بر کشور حاکم بود را لغو کرد. او همچنین با توجه به درآمدهای کلان نفتی، به افزایش حقوق و دستمزدها در کشور اقدام کرد.

با این حال، اقدامات او‌ تاثیر قابل ملاحظه‌ای در بهبود وضعیت اقتصادی و رفع معضل بیکاری در میان جوانان نداشت و در آستانه نامزدی وی برای پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شرایط کشور به شکل‌گیری اعتراضات عمومی فراگیری منجر شد.

بوتفلیقه از هنگام سکته مغزی و کناره‌گیری از قدرت در سال 2013 بارها برای درمان به فرانسه سفر کرد ‌و در طول این سال‌ها، شایعات زیادی از مرگش در رسانه‌ها انتشار یافت.