.
.
.

انتقاد شدید به آمریکا و بریتانیا برای انعقاد پیمان دفاعی «یکجانبه» با استرالیا

وزیر امور خارجه فرانسه این اقدام آمریکا و بریتانیا را «خنجر زدن از پشت» به فرانسه خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

متحدان غربی و رقیبان شرقی ایالات متحده و بریتانیا این دو کشور را برای عقد پیمان دفاعی و امنیتی «یکجانبه» با استرالیا مورد انتقاد شدید قرار داده و گفتند که اقدامات اخیر جو بایدن، دکترین «اولویت با آمریکا»ی سلف وی دونالد ترامپ را به خاطر متبادر می‌کند.

جو بایدن‌، رئیس‌جمهوری آمریکا، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، و اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا روز چهارشنبه 15 سپتامبر معاهده‌ای تحت عنوان «آکوس» امضا کردند که بر مبنای آن آمریکا و بریتانیا فناوری ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای را در اختیار استرالیا قرار می‌دهند.

در عقدنامهٔ رسمی این قرارداد نامی از چین برده نشده است، اما برداشت عمومی در میان کارشناسان و سیاستمداران جهان این است که «آکوس» به منظور مقابله با توسعه‌طلبی پکن در منطقه «دریای چین جنوبی» که در همسایگی شمالی استرالیا قرار دارد منعقد شده است.

به گزارش خبرگزاری «بی‌بی‌سی»، جمعه 17 سپتامبر 2021، این اقدام آمریکا و بریتانیا خشم فرانسه را برانگیخت، چرا که باعث فسخ قرارداد سودآور مشابهی میان فرانسه و استرالیا خواهد شد. فرانسه پیشتر قراردادی صد میلیارد دلاری برای ساخت زیردریایی‌های دیزلی با استرالیا بسته بود، که اکنون در سایه قرارداد جدید با آمریکا و بریتانیا بی‌وجه می‌شود.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، این اقدام آمریکا و بریتانیا را «خنجر زدن از پشت» به فرانسه خواند، و افزود این تصمیمی «بی‌رحمانه، یکجانبه و غیرقابل پیش‌بینی» بود، که او را به یاد رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا دونالد ترامپ انداخت. در واکنش به این معاهده، وزارت خارجه فرانسه روز جمعه اعلام کرد که این کشور سفیران خود را از آمریکا و استرالیا فراخوانده است.

به گزارش «بی‌بی‌سی»، از سوی دیگر، دولت چین نیز آمریکا، بریتانیا و استرالیا را به داشتن «ذهنیت جنگ سردی» متهم کرد، و مدعی شد که این اقدام آنها به منافع‌شان لطمه خواهد زد. روزنامه دولتی «گلوبال تایمز» چین نیز درباره «مسابقه تسلیحاتی» برای تولید زیردریایی‌های هسته‌ای هشدار داد، و تهدید کرد «اولین کسانی که در ضدحمله چین جان خواهند باخت، احتمالاً سربازان استرالیایی باشند.»