.
.
.

آمریکا: برجام بهترین گزینه برای اعمال محدودیت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار موضع دولت بایدن در پرونده هسته‌ای ایران اظهار کرد که بازگشت به برجام، در راستای منافع ملی آمریکا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با تاکید بر اهمیت برجام برای ایالات متحده، گفت که توافق هسته‌ای، مرجعی را برای رسیدگی به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران ایجاد می‌کند.

پورتر جمعه 17 سپتامبر در نشست خبری هفتگی خود، در پاسخ به سوال خبرنگار «خبرگزاری فرانسه» با اشاره به اهمیت بازگشت ایران به «برجام» گفت: «این توافق بهترین گزینه موجود در جهت اعمال محدودیت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.»

اشاره این مقام آمریکایی به دخالت‌های منطقه‌ای و فعالیت‌های موشکی ایران است.

منتقدین برجام بر این باور هستند، «از آن‌جایی که برجام نمی‌تواند رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، فعالیت‌های موشکی و مسئله نقض حقوق بشر در ایران را تحت پوشش قرار دهد»، نمی‌تواند توافق جامعی باشد.

با این حال مذاکرات اتمی وین با هدف احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران از اواخر خرداد گذشته متوقف شده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در مورد احتمال هرگونه تماس بین مقام‌های آمریکایی و ایرانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت، هیچ برنامه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، از 14 سپتامبر در نیویورک آغاز و تا 27 سپتامبر ادامه خواهد داشت.