ایران: گزارش آژانس غیر واقعی و غیر حرفه‌ای است

نماینده ایران در آژانس، گزارش اخیر دبیر این نهاد بین‌المللی را «بزرگنمایی چند موضوع بی‌اهمیت قدیمی» عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارش‌های اخیر آژانس درباره منشا ذرات اورانیوم در تاسیسات اتمی اعلام نشده ایران را غیر حرفه‌ای و غیر منصفانه توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آژانس هفته گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که عدم پیشرفت در حل مشکلات با ایران به‌طور خطرناکی بر توانایی تشخیص آژانس مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی تهران تاثیر می‌گذارد.

غریب‌آبادی در بیانیه‌ای خطاب به شورای حکام گفت که گزارش‌های اخیر آژانس کاملا «غیر واقعی و غیر منصفانه» هستند.

نماینده ایران در آژانس افزود که «به‌طور جدی نگرانی خود را از بزرگ‌نمایی چند موضوع بی‌اهمیت قدیمی از سوی دبیرخانه آژانس ابراز می‌داریم.»

او ادعا کرد که «چگونه ممکن است مقدار ناچیزی مواد متعلق به بیش از دو دهه قبل بر ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای یک کشور اثر گذارد، در حالی که آن کشور بیش از 20 درصد بازرسی‌های آژانس در سطح جهانی را می‌پذیرد؟»

راکتور اتمی بوشهر
راکتور اتمی بوشهر

مذاکرات وین

مشکل کشف مواد رادیواکتیو در یکی از سه سایت اتمی اعلام نشده ایران به مهمترین چالش در روابط میان تهران و آژانس تبدیل شده است.

آژانس به طور مکرر اعلام کرده که ایران پاسخ شفاف و قانع کننده‌ای درباره منشا این ذرات و مکان انتقال آنها نداده است.

عدم شفافیت درباره موضوع ذرات رادیواکتیو، بر ازسرگیری مذاکرات معطل مانده اتمی در وین برای احیای برجام نیز تاثیر خواهد گذاشت.

مذاکرات اتمی وین
مذاکرات اتمی وین

ایران و شرکایش مانند روسیه اعلام کرده‌اند که وجود ذرات اورانیوم در این سه سایت قدیمی به دهه اول قرن 21 باز می‌گردد و هیچ دلیلی مبنی بر غنی‌سازی با خلوص بالا از سوی تهران در این سایت‌ها وجود ندارد.

با این وجود آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و به‌ویژه آژانس، پاسخ ایران را مغایر با واقعیت‌ها می‌دانند و بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی جدید، جمهوری اسلامی تنها یک ماه با ساخت «بمب اتم» فاصله دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم