آمریکا:‌ بیشترین مقدار پول‌های بلوکه‌شده به‌دلیل تروریسم متعلق به حزب‌الله است

پس از حزب‌الله، سازمان تروریستی «القاعده» و سپاه پاسداران ایران بیشترین سهم از اموال بلوکه‌شده در آمریکا را دارا هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که مجموع اموال بلوکه‌شده تحت عنوان حمایت از تروریسم در سال 2020 به مقدار 203 میلیون و 518 هزار دلار رسید که حزب‌الله بیشترین سهم را از این اموال داشته است.

در گزارش هفته پیش وزارت خزانه‌داری آمریکا به کنگره آمده است که این اموال مربوط به 64 گروه تروریستی بوده که از طریق معاملات مالی و حواله‌های بانکی برای برخی موسسات خارجی موجود در ایالات متحده ارسال شده بود و دولت آمریکا آنها را مسدود کرد.

حزب‌الله در صدر

در گزارش مذکور، حزب‌الله با حدود 23 میلیون دلار در صدر گروه‌های تروریستی قرار گرفت که اموالشان در آمریکا بلوکه شده‌اند. سازمان تروریستی «القاعده» نیز با 3 میلیون و 800 هزار دلار در مکان دوم این لیست جای گرفته است.

به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط»، سپاه پاسداران ایران با 1 میلیون 49 هزار دلار در ردیف سوم لیست اموال بلوکه‌شده وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت.

نام گروه‌هایی چون «حماس» با حدود یک میلیون دلار اموال بلوکه‌شده و «بوکو حرام» و «الشباب» سومالی نیز در این لیست دیده می‌شود.

سپاه پاسداران ایران
سپاه پاسداران ایران

کشورهای حامی تروریسم

طبق گزارش مذکور، ایران، کره شمالی و سوریه در صدر کشورهای حامی تروریسم قرار دارند و اموال بلوکه‌شده آنها در آمریکا در سال 2020‌ بالغ بر 140 میلیون دلار بوده است. در سال 2019 نیز حدود 187 میلیون دلار از اموال منتسب به این سه کشور در ایالات متحده مسدود شده بود.

اقدام اجرایی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای مسدودکردن اموال کشورها و گروه‌های تروریستی با مشورت دادستان کل آمریکا و نظر نهادهای تحقیقاتی رسمی دولت ایالات متحده اتخاذ و اجرا می‌شود.

گزارش اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده که اعمال تحریم ایالات متحده و متحدانش علیه سازمان‌های تروریستی و کشورهای حامی آنها، تاثیری فراتر از مسدود کردن اموال و دارایی‌های آنها داشته است.

این گزارش افزوده، اقدامات آمریکا سبب روشنگری برای مردم آمریکا و جهانیان شده که چه طرف‌هایی حامی یا درگیر در فعالیت‌های تروریستی هستند. این اقدامات همچنین باعث شده تا خطر گروه‌های تروریستی برجسته شود و هزینه حمایت از این گروه‌ها افزایش بیابد.

خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده که گروه‌های تروریستی مجبور شده‌اند برای مقابله با اقدامات پیشگیرانه ایالات متحده، وقت و اموال بیشتری جهت کشف روش‌های جایگزین انتقال پول و حامیان جدید هزینه کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم