سناتور دموکرات: دولت‌ آمریکا درباره استحکام ارتش افغانستان به کنگره دروغ گفت

دولت بایدن خود را برای «بدترین سناریوی احتمالی» در افغانستان آماده کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

باب منندز، سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی، با انتقاد از عدم حضور لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده در جلسه شهادت «سنا» گفت که دولت‌ آمریکا درباره استحکام ارتش افغانستان به کنگره دروغ گفته است.

به گزارش وبگاه «پولیتیکو»، چهارشنبه 15 سپتامبر 2021، منندز طی جلسه استماع روز سه‌شنبه گفت: «من انتظار دارم که وزیر دفاع به زودی جلوی کمیته ظاهر شود. اگر این کار را نکند، من ممکن است از قدرت احضار کمیته برای مجبور کردن او و دیگران به شهادت دادن استفاده کنم.»

منندز خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه که در جلسه شهادت سنا حاضر شده بود گفت: «فروپاشی سریعی که در افغانستان روی داد یک واقعیت اساسی را آشکار کرد: اینکه دولت‌های متوالی طی سالیان دراز درباره استحکام ارتش و نهادهای دولتی افغانستان به کنگره دروغ گفته‌اند. و ما باید دلیل آن را کشف کنیم.»

بلینکن پاسخ داد که دولت بایدن در بهار و تابستان سال جاری خود را برای «بدترین سناریوی احتمالی» در افغانستان آماده کرد. این آماده‌سازی شامل افزایش امکانات و منابع برای صدور «ویزای مهاجرتی ویژه» برای افغان‌هایی بود که به ارتش ایالات متحده کمک کرده بودند.

بلینکن بر موضع دولت بایدن تاکید کرد، مبنی بر اینکه هیچ کس فکر نمی‌کرد دولت افغانستان ظرف چند روز سقوط کند. وی همچنین گفت که دولت معتقد بود که سفارت آمریکا در کابل می‌تواند پس از اتمام خروج نظامیان در 31 اوت به فعالیت خود ادامه دهد، تا اطمینان حاصل شود که همه آمریکایی‌ها، افراد دارای اقامت دائمی، و متقاضیان ویزای ویژه می‌توانند این کشور را ترک کنند. وی افزود: «آنچه ما پیش‌بینی نمی‌کردیم، سقوط یازده‌روزهٔ نیروهای امنیتی افغانستان بود. این همه چیز را تغییر داد.»

وزارت خارجه آمریکا قبلاً اذعان کرده بود که هزاران متقاضی ویزای ویژه و افغان‌هایی که واجد شرایط دریافت این ویزا هستند در افغانستان بر جای مانده‌اند. این موضوع باعث نگرانی قانونگذاران درباره تلاش‌های طالبان برای انتقامجویی از آنها شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید