محکومیت یک خانواده ایرانی در آمریکا به اتهام نقض تحریم‌ها

این افراد متهم به پولشویی برای ارسال تجهیزاتی از صنایع آمریکا به ایران هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دادگاهی در فلوریدا سه ایرانی از ساکنین این ایالت را به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و پولشویی مجرم شناخت.

محمد فقیهی، استادیار سابق دانشگاه میامی، همسر او فرزانه مدرسی و خواهر او فائزه فقیهی که مدیریت شرکت «اکسپرس جین» را برعهده داشتند، بین سال‌های 2016 تا 2020 حدود سه میلیون و 500 هزار دلار دریافت مالی به صورت «وایر ترانفسر» داشته‌اند.

Advertisement

این پول برای خرید تجهیزات «توالی‌یابی ژنتیکی» هزینه شده و بدون دریافت مجوز از وزارت خزانه‌داری آمریکا، به ایران ارسال شده است.

فقیهی در راه بازگشت خود از ایران، در فرودگاه میامی مورد بازجویی قرار گرفته بود. او در پاسخ‌ خود ادعاهایی خلاف واقع انجام داد. از جمله این‌که به ایران سفر کاری نداشته و هیچ گونه کار پژوهشی در این کشور انجام نداده است.

اما طبق مستنداتی که به دادگاه ارائه شده، او مدیر آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز است. در کیف او نیز 17 ویال از مواد بیولوژیکی وجود داشت که در زیر کیسه‌های یخ پوشانده شده بود.

مجموع اتهام‌هایی که دادگاه ایالت فلوریدا علیه این سه نفر وارد کرده توطئه برای پولشویی، ارتکاب جرم علیه ایالات متحده از طریق نقض تحریم‌ها، قاچاق غیرقانونی کالا از آمریکا به ایران، کلاهبرداری اینترنتی و ارائه اظهارات دروغین در حین بازجویی است.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، یک شهروند ایرانی دیگر به نام مهرداد انصاری به جرم نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران به 63 ماه زندان و سه سال آزادی تحت نظر محکوم شده است.

او به اتهام تهیه قطعات حساس نظامی برای ایران و نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازداشت شده بود. طبق بیانیه وزارت دادگستری آمریکا از این قطعات در سلاح‌های هسته‌ای، جنگ افزارهای الکترونیکی، تجهیزات رادیویی، راداری و نظارتی و موشک‌های هدایت‌شونده استفاده می‌شود.

عباس آخوندی، وزیر پیشین راه و شهرسازی دولت ایران پیش‌تر در اظهاراتی گفته بود که دورزدن تحریم‌های آمریکا برای ایران 400 میلیارد دلار هزینه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم