سازمان اطلاعات ملی آمریکا: یمن، عراق و سوریه منبع تهدیدات تروریستی هستند

مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا گفته که جمع‌آوری اطلاعات از افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آوریل هاینز، مدیر سازمان اطلاعات ملی آمریکا گفت که کشورهایی چون یمن، سومالی، سوریه و عراق عامل اصلی تهدید تروریستی علیه آمریکا هستند و افغانستان هم‌اکنون چنین تهدیدی به شمار نمی‌رود.

او که دوشنبه 14 سپتامبر در یک کنفرانس درباره «امنیت ملی» در حومه واشینگتن سخن می‌گفت، افزود: «به‌رغم این که مقامات امنیتی آمریکا شرایط افغانستان مبنی بر امکان بازگشت گروه‌های تروریستی به این کشور را زیر نظر دارند، با این وجود هیچ نگرانی از انجام حملات تروریستی در آمریکا توسط این گروه‌ها وجود ندارد.»

هاینز تاکید کرد که افغانستان اولویت امنیتی ما نیست، بلکه یمن، سومالی، سوریه و عراق به‌دلیل وجود تهدیدهای تروریستی در اولویت ما قرار دارند.

این مدیر عالی امنیتی آمریکا ادامه داد که نهادهای اطلاعاتی آمریکا همچنان از نزدیک شرایط افغانستان و امکان فعالیت مجدد گروه‌های تروریستی در این کشور را زیر نظر دارند.

او همچنین اظهار داشت که جمع آوری اطلاعات از افغانستان به‌دلیل خروج آمریکا از این کشور با مشکلاتی روبرو شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ‌در جلسه پرسش و پاسخ در کنگره گفته بود که واشینگتن با کشتن اسامه به لادن، رهبر القاعده و آسیب جدی به توانایی این سازمان تروریستی، اهداف خود در افغانستان را محقق کرده است.

بلینکن تاکید کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در برابر دو گزینه خروج از افغانستان یا افزایش تنش در این کشور قرار داشت که گزینه اول را برگزید.

وزیر خارجه آمریکا ضمن اعلام خروج اغلب نیروهای آمریکا تا 31 ژوئیه از افغانستان، گفت که مقامات مسئول، با اندک آمریکایی‌های حاضر در افغانستان در تماس دائمی هستند.

بلینکن اشاره کرد که آمریکا در موضوع مبارزه با تروریسم به سخنان و تعهدات طالبان اعتماد ندارد و از توانایی و آمادگی خود در مقابله با تروریسم نخواهد کاست. او همچنین گفت که آمریکا در سال جاری 330 میلیون دلار به مردم افغانستان کمک کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم