بحران افغانستان؛ سه نماینده جمهوری‌خواه خواستار استعفای بلینکن شدند

بلینکن: ما با پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا، تصمیم درست را گرفتیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سه نماینده جمهوری‌خواه آمریکا در کنگره، در جریان جلسه استماع آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، از وی خواستند که از مقام خود استعفا کند.

آنتونی بلینکن که روز گذشته در جلسه کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا حضور داشت، با انبوهی از انتقادها و نارضایتی‌های قانون‌گذاران آمریکایی در موضوع افغانستان مواجه شد.

نمایندگان آمریکا در این جلسه دولت بایدن را به «سوء‌مدیریت» در پایان دادن به جنگ 20 ساله آمریکا در افغانستان متهم کردند. سه نفر از اعضای جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی نیز از بلینکن خواستند که از مقام خود استعفا کند.

جو ویلسون، نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، دولت بایدن را متهم کرد که به طالبان اجازه داده است تا افغانستان را تسخیر و آن را به «بهشت امنی برای تروریست‌های قاتل» تبدیل کنند. او افزود: «در تاریخ ایالات متحده، خانواده‌های آمریکایی هیچ‌گاه مثل الان در خانه‌های خود در معرض خطر نبوده‌اند.»

او تصمیم دولت بایدن در خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه هوایی بگرام را «طُرفه» (شگفت انگیز) توصیف کرد و آن را عامل مستقیم مرگ 13 نظامی آمریکایی و ده‌ها افغان در عملیات انتحاری 26 آگوست درکابل دانست.

دو نماینده دیگر کنگره، لی زلدین و تیم برچت در ادامه این جلسه، خواهان استعفای وزیر امورخارجه آمریکا شدند. زلدین در بخشی از اظهارات خود گفت: «دولت ما نمی‌داند چگونه با دشمن مقابله کند.» او سپس رو به بلینکن گفت: «من فکر می‌کنم شما باید استعفا کنید. این یعنی رهبری واقعی.»

اظهارات مختلف بلینکن در این جلسه که پنج ساعت به طول انجامید در چارچوب سیاست خارجی بایدن مبنی بر توقف تلاش غرب برای ایجاد یک دموکراسی پایدار در افغانستان بود.

او در دفاع از اقدام دولت بایدن در خروج از افغانستان اظهار کرد که هیچ راهی برای پیش‌بینی سرعت سقوط افغانستان و سلطه طالبان وجود نداشت و هیچ شاهدی مبنی بر به ثبات رسیدن این کشور در صورت تمدید ماموریت نیروهای آمریکایی نیز در دست نبود. پاسخی که قانون‌گذاران آمریکایی را قانع نکرد.

بلینکن که درباره خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، دوشنبه 13 سپتامبر به کنگره دعوت شده بود، امروز قرار است برای پاسخگویی درباره مسئله افغانستان در «سنا» نیز حضور داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم