اتحادیه اروپا: ایران به میزان زیادی بازرسی‌های آژانس را تضعیف کرده است

ماموران امنیتی ایران طی ماههای اخیر در چندین مورد چند بازرس زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در تاسیسات هسته‌ای این کشور مورد آزار جنسی قرار داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی درباره رفتارهای متناقض ایران با توافق هسته‌ای، اعلام کرد تهران تاکنون هیچ‌گونه توجیه قابل قبولی که مسالمت‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای آن را اثبات کند، ارائه نداده است.

این اتحادیه سه‌شنبه، 14 سپتامبر، ضمن ابراز نگرانی درباره تحولات برنامه هسته‌ای ایران و عدم پایبندی این کشور به توافق هسته‌ای، از تهران خواست بی‌درنگ به مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای آن بازگردد.

به گفته کارشناسانی که دو گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پرونده اتمی ایران را تحلیل کردند، تهران می‌تواند یک ماهه به تولید سوخت لازم برای تولید سلاح هسته‌ای اقدام کند.

در گزارش «موسسه علوم و امنیت بین‌الملل» درباره گزارش‌های اخیر آژانس پیرامون برنامه اتمی ایران، که دوشنبه توسط روزنامه «نیویورک تایمز» منتشر شد، آمده است: «اقدام ایران در تابستان گذشته جهت غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 60 درصد، این کشور را قادر ساخته تا طی مدت یک ماه به سوخت مورد نیاز برای ساخت بمب اتم دست یابد.»

در ادامه این گزارش آمده که ایران همچنین می‌تواند طی سه ماه، سوخت برای تولید بمب دوم و در کمتر از پنچ ماه، سومین بمب اتم خود را تولید کند.

این روزنامه افزوده که تهران با فشار به دولت بایدن خواستار توافقی شده که تولید سوخت هسته‌ای را برای ایران به رسمیت بشناسد.

آزار جنسی بازرسان زن آژانس

اتحادیه اروپا در حالی ایران را به تضعیف گسترده بازرسی‌های آژانس متهم می‌کند که تهران اقدام به اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در سایت‌ها و تاسیسات هسته‌ای این کشور کرده و برخی گزارش‌ها از تعرض ماموران امنیتی ایران و اقدام آنها به آزار جنسی بازرسان زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده‌اند.

در همین راستا روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی اختصاصی به نقل از چند دیپلمات غربی نوشته است که ماموران امنیتی ایران طی ماه‌های اخیر در چندین مورد چند بازرس زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در تاسیسات هسته‌ای این کشور مورد آزار جنسی قرار داده‌اند.

به گفته این دیپلمات‌ها آزارهای جنسی ماموران امنیتی ایران علیه بازرسان زن آژانس، شامل لمس نامناسب بدن و درخواست برای درآوردن برخی لباس‌ها بوده است. یکی از دیپلمات‌ها به وال‌استریت ژورنال، دستکم از چهار مورد آزار جنسی خبر داده و دیپلمات دیگری این آزارها را بین پنج تا هفت مورد گزارش کرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید