.
.
.

رئیس سابق «سیا»: جهادی‌ها در سراسر دنیا از پیروزی طالبان الهام گرفتند

این تحلیلگر اطلاعاتی معتقد است جهادی‌ها نه تنها از این رویداد الهام گرفتند بلکه برای جشن گرفتن این پیروزی بزرگ از سرتاسر دنیا به افغانستان خواهند آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایکل مورل، رئیس سابق سازمان امنیت خارجی آمریکا «سیا»، پیروزی طالبان در افغانستان و خروج آمریکا از این کشور را منبع جدیدی برای الهام جهادی‌ها در سراسر دنیا دانست.

مورل، در گفت‌وگویی با تلویزیون «سی‌بی‌اس»، با انتقاد از نحوه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان گفت: «پیروزی طالبان در این کشور باعث شد که جهادی‌ها کاملا تحت تاثیر قرار بگیرند.»

او که در سال‌های 2012 تا 2013 سرپرست سازمان سیا بود، بر این باور است که پس از حادثه 11 سپتامبر، جهادی‌ها در سراسر دنیا پراکنده شدند اما از این پس دوباره به افغانستان سرازیر و این کشور را تبدیل به «خطرناک‌ترین» نقطه زمین می‌کنند.

مورل در این مصاحبه گفت: «طالبان با خود می‌گوید ما علاوه بر ایالات متحده، ناتو را هم شکست دادیم. ما بزرگ‌ترین نیروی نظامی دنیا را شکست دادیم!»

او در این مصاحبه اظهار می‌کند که جهادی‌ها نه تنها از این رویداد الهام گرفتند بلکه برای جشن گرفتن این پیروزی بزرگ از سرتاسر دنیا به افغانستان خواهند آمد.

این اظهارات مورل پس از آن مطرح می‌شود که طالبان هفته گذشته «دولت مؤقت» خود را معرفی کرد. برخی از اعضای این کابینه، زمام قدرت را در اولین دوره از حکومت این گروه بین سال‌های 1996 تا 2001 در دست داشتند. دست‌کم 14 عضو این دولت در فهرست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارند. غلام محمد اسحاق زی، نماینده دایم افغانستان در سازمان ملل نیز در توییتی نوشته بود: «17 عضو کابینه طالبان در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارند.»

مایکل مورل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در غیاب نیروهای نظامی غرب در افغانستان، ایالات متحده در معرض آسیب بیشتری قرار خواهد گرفت، گفت: «بدون تردید ما اکنون بیشتر در معرض خطر هستیم.»

او در اختیار نداشتن استراتژی برای جمع آوری اطلاعات و همچنین ناتوانی در اجرای عملیات‌های «خارج از رادار» را از مواردی می‌شمارد که باعث شکل گیری این آسیب روی ایالات متحده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم