ترامپ: چگونگی خروج ما از افغانستان شرم‌آورترین لحظه تاریخ آمریکا بود

عملکرد دولت بایدن در نحوه خروج از افغانستان مورد انتقاد شمار زیادی از متحدان آمریکا و اعضای کنگره قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، با اشاره به عملکرد جو بایدن، در عملیات خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، آن را شرم‌آورترین لحظه در تاریخ آمریکا دانست.

ترامپ، به مناسبت سالروز حادثه 11 سپتامبر، در جمع نیروهای پلیس و آتش‌نشان‌های نیویورک، با اشاره به اتفاقاتی که در دو هفته اخیر رخ داد، عملکرد بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در چگونگی خروج از افغانستان را یک «شکست» نامید.

او با اذعان به این‌که «نمی‌بایست از اول هم در افغانستان می‌بودیم و در تله گیر می‌کردیم» به لزوم خروجی با قدرت و با لیاقت آمریکا از افغانستان اشاره و بایدن را متهم کرد که این پیروزی بالقوه را به یک «بی‌آبرویی» تبدیل کرده است.

او در بخش دیگر از انتقاداتش به عملکرد دولت بایدن، به جنگ‌افزارهای رها شده در افغانستان به ارزش 85 میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: «یکی از مزیت‌های ما نسبت به طالبان، نیروی هوایی بود. از طریق نیروی هوایی آن‌ها را دور می‌کردیم اما آن‌ها اکنون همه تجهیزات هوایی ما را دارند و در حال حاضر بیشترین هلیکوپتر آپاچی در دنیا بعد از ایالات متحده در اختیار طالبان است».

ترامپ از اقدام دولت خود در مذاکره با طالبان تمجید کرد و با حمایت از ایده‌ خروج از افغانستان اظهار کرد: «تریلیون‌ها دلار خرج شد، اگر به دو طرف نگاه کنید میلیون‌ها جان از دست داده شد... من بیشتر از هرکس دیگری می‌خواستم این موضوع تمام شود».

اشاره او به «موافقت‌نامه آوردن صلح به افغانستان» است که در 29 فوریه بین ایالات متحده آمریکا و طالبان امضا شد. در این توافق‌نامه آمریکا به خروج تمام نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان متعهد شده بود و طالبان نیز به جلوگیری از فعالیت القاعده در مناطق تحت کنترل‌شان و نیز اجرای مذاکرات بین الافغانی تعهد داده بود.

عملکرد دولت بایدن در عملیات خروج از افغانستان مورد انتقاد شمار زیادی از متحدان آمریکا و اعضای کنگره قرار گرفت. جامعه جهانی این خروج را «آشفته‌وار» و «بی‌برنامه» خواندند که منجر به کشته‌شدن شمار زیادی از شهروندان افغان در فرودگاه کابل و نیز ایجاد یک بحران انسانی در این شهر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید