بایدن: نمی‌توانیم همه کشورهایی که القاعده در آنجا فعال است را اشغال کنیم

رئیس جمهوری آمریکا در مراسم یادبود حادثه 11 سپتامبر اشاره کرد که القاعده مجددا در برخی کشورها فعال شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در جریان مراسم یادبود 11 سپتامبر ضمن دفاع از تصمیم خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از افغانستان تاکید کرد که آمریکا نمی‌تواند همه کشورهایی که القاعده در آنها فعال است را اشغال کند.

بایدن که شامگاه شنبه 11 سپتامبر در جمع خبرنگاران در شانکسویل ایالات پنسیلوانیا، محل سقوط یکی از هواپیماهای ربوده شده در 20 سال پیش سخن می‌گفت، با طرح این پرسش که «آیا القاعده بازگشته است؟»، اظهار داشت: بله آنها بازگشته‌اند و در برخی جاها فعال شده‌اند.»

او ادامه داد که «راهبرد آمریکا در مقابله با القاعده چیست؟» و افزود: «آیا باید هر کجا که القاعده فعال است را اشغال و نیروهایمان را به آنجا گسیل کنیم؟»

انتقادات گسترده از بایدن

از سویی، رئیس جمهوری آمریکا که به‌دلیل خروج بدون برنامه از افغانستان در 31 اوت با انتقادات گسترده‌ای مواجه شده است، تاکید کرد که تلاش ایالات متحده برای اتحاد میان طرف‌های افغان راهبرد اشتباهی بوده است.

بایدن تاکید کرد که نیروهای آمریکایی با کشتن اسامه بن لادن، رهبر و موسس القاعده و کاستن از نفوذ و فعالیت این سازمان در افغانستان به اهداف خود در این کشور دست یافتند.

اسامه بن لادن
اسامه بن لادن

این سخنان در حالی است که پس از خروج 120 هزار نفر از نیروها و وابستگان ارتش آمریکا از افغانستان که به کاهش محبوبیت بایدن نیز منجر شد، گروه طالبان به‌سرعت کل این کشور را تصرف کرد.

با این وجود، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا خاطرنشان کرد که کاهش محبوبیتش بر تصمیمات او تاثیری نخواهد داشت.

ارتش آمریکا پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 به افغانستان حمله کرد. حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان طولانی‌ترین جنگ آمریکا در تاریخ این کشور به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم