.
.
.

هشدار بریتانیا درباره افزایش خطر تروریسم در پی تحولات افغانستان

رئیس آژانس اطلاعات داخلی بریتانیا: تسلط طالبان بر افغانستان گروه‌های تندرو را «جسور و شجاعتر» کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کن مکالوم، رئیس آژانس اطلاعات داخلی بریتانیا بیان کرد که به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان گروه‌های تندرو را «جسور و شجاعتر» کرده است و این می‌تواند به آغاز حملات بزرگی نظیر آنچه سازمان القاعده علیه غرب انجام داده، منجر شود.

رئیس آژانس اطلاعات داخلی بریتانیا « MI5» جمعه، 10 سپتامبر، گفت که کشورش ممکن است به دلیل خروج نیروهای ناتو و فروپاشی دولت مورد حمایت بین‌المللی افغانستان با «خطرات بزرگی» مواجه شود.

او گفت که در پی تحولات افغانستان و تشدید تهدیدهای گروه‌های تندرو از جمله «داعش» و «القاعده» در منطقه، کشورهای غربی به دنبال استفاده از فناوری‌های دفاعی جدیدی از جمله سامانه‌های پهپادی و هوش مصنوعی برای مقابله از راه دور با این تهدیدها هستند.

این در حالی است که بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا پیش‌تر گفته بود چنانچه طالبان نتواند مانع از گسترش تروریسم بین‌المللی در افغانستان شود، بریتانیا آمادگی دارد حملات پهپادی مرگبار در این کشور انجام دهد.

وزیر دفاع بریتانیا این اظهارنظر را در حالی بیان کرد که سه‌شنبه 7 سپتامبر برای اولین بار از ساخت یک پهپاد پیشرفته 16ملیون پوندی در کشورش پرده برداشت، که قابلیت حمل موشک نیز دارا است.

بن والاس ضمن ابراز نگرانی درباره گسترش خطر گروههای تروریستی و تهدیدهای آنها در جهان و احتمال الهام‌گیری این گروهای تندرو از تحولات افغانستان گفت که «بریتانیا در دفاع از جان شهروندان و منافع متحدان، هر اقدامی که لازم باشد را اتخاذ خواهد کرد.

در همین راستا تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری «فرانس پرس» گفت که یگان‌هایی جدید متشکل از یک نیروی عملیاتی غیرمتعارف با هدف ادغام سیستم‌های پهپادی، هوش مصنوعی و عملیات‌های دریایی ناوگان پنجم طراحی شده است.

این مقام نظامی آمریکایی سامانه‌های جدید غیرمتعارف نظامی را با قابلیت کنترل از راه دور و توانایی انجام عملیات‌های همزمان هوایی، دریایی و زیردریایی توصیف کرد.

از سویی سنتکام، فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، در بیانیه‌ای تاکید کرد که این نیروی پهپادی جدید با هدف هماهنگی «همکاری‌ها و ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای» ایجاد شده است.

سنتکام دیگر اهداف این واحد جدید نظامی را «افزایش هوشیاری در حوزه رزم دریایی» و «افزایش بازدارندگی» در مقابل تهدیدها عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم