.
.
.

روسیه: مذاکرات هسته‌ای با ایران در حال پیچیده‌تر شدن است

پس از 2 گزارش اخیر آژانس درباره ادامه کاهش تعهدات برجامی ایران، جامعه جهانی شاهد تحرک دیپلماتیک برای از سرگیری مذاکرات اتمی معطل مانده وین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه با ابراز نگرانی از ادامه کاهش تعهدات برجامی ایران، از پیچیده‌تر شدن مذاکرات هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

ریابکوف شامگاه جمعه 10 سپتامبر در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس» روسیه گفت که «روسیه از پیشرفت سریع توانایی‌های هسته‌ای ایران نگران است، اما این نگرانی از بابت تولید بمب هسته‌ای یا نقض تعهدات ایران در رابطه با پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست.»

او ادامه داد، «روسیه از این نگران است که با پیشرفت سریع توانایی‌های هسته‌ای ایران و فاصله گرفتن بیشتر این کشور از تعهدات برجامی، رسیدن به توافق اتمی با تهران پیچیده‌تر شود.»

در همین رابطه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز شامگاه جمعه با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود دیدارهایش با مقامات اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در پاریس را رضایت بخش اعلام کرد.

مالی گفتگوها با مقامات اروپایی را درباره آینده مذاکرات برجام و اهمیت بازگشت فوری به پایبندی متقابل عنوان کرد و گفت که این گفتگوها ثمربخش بود.

مالی، شامگاه پنج‌شنبه 9 سپتامبر با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در مسکو درباره پرونده اتمی ایران نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

گزارش آژانس

این تحرکات دیپلماتیک در حالی انجام می‌گیرد که پیشتر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه در 2 گزارش اعلام کرده بود که فعالیت‌های آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است.

در این گزارش‌ها آمده که حکومت ایران مانع حضور نظارتی بازرسان این نهاد در تاسیسات هسته‌ای‌اش می‌شود، و همچنین از ارائه «پاسخ‌های رضایت‌بخش» درباره فعالیت‌های هسته‌ای تسلیحاتی‌اش در گذشته سر باز می‌زند.

آخرین تحولاتی که در برنامه هسته‌ای ایران روی داده، غنی‌سازی 10 کیلوگرم اورانیوم تا سطح شصت درصد، یعنی نزدیک به سطح تولید بمب اتم است.

ادامه کاهش تعهدات برجامی

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران پنج‌شنبه در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مواضع کشورهای غربی، گفته بود که بازرسی‌های فراپادمانی آژانس از تاسیسات اتمی ایران متوقف شده است.

رسانه‌های داخلی ایران نیز گزارش دادند که «ایران درخواست گروسی برای سفر به کشور را در حالت تعلیق گذاشته و فعلا موضع مثبت یا منفی در برابر این درخواست اتخاذ نکرده است.»

واکنش‌های بین‌المللی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به اظهارات مقامات ایران هشدار داد که «ایالات متحده به رها كردن مساله توافق هسته‌ای با ایران نزدیک‌تر می‌شود.»

بلینکن تاکید کرد: «به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که بازگشت به برجام همان مزایا را نخواهد داشت.»

وزارت خارجه فرانسه نیز در بیانیه‌ای آورد: «نتیجه‌گیری دو گزارش منتشر شده اخیر از سوی مدیرکل آژانس بار دیگر نشان دهنده عدم همکاری جدی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تداوم نگران کننده برنامه هسته‌ای ایران از جمله فعالیت‌هایی است که هیچ‌گونه توجیه غیرنظامی معتبری ندارند.»

مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای غربی با حضور غیر مستقیم آمریکا برای احیای برجام پس از 6 دور در 29 خرداد گذشته و بعد از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات اخیر ایران متوقف شد. هنوز تاریخ جدیدی برای از سرگیری این مذاکرات تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم