محاکمه متهمان حملات تروریستی نوامبر 2015 در پاریس آغاز شد

محاکمه متهمان این پرونده با 1800 شاکی و 330 وکیل حدود نه ماه به طول خواهد انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روند رسیدگی قضایی به پرونده متهمان مجموعه حملات تروریستی نوامبر 2015 در پاریس که مرگبارترین حادثه در فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم بوده، و به همین دلیل «محاکمه قرن» لقب گرفته است، روز چهارشنبه آغاز شد.

روز جمعه، 13 نوامبر 2015، نُه بمب‌گذار انتحاری مجموعه‌ای از حملات تروریستی را در چند نقطه از پاریس ترتیب دادند که در اثر آن 130 نفر شهروند فرانسوی کشته و بیش از 400 نفر مجروح شدند.

این حملات همه در حوالی ورزشگاه «اِستاد دو فرانس» در حین برگزاری مسابقه فوتبال دوستانه بین تیم‌های ملی فرانسه و آلمان، در حضور فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری وقت فرانسه و جمعی از مقامات دولتی این کشور روی داد.

تروریست‌ها پس از آنکه نتوانستند وارد استادیوم بشوند، به تعدادی از کافه‌ها و رستوران‌های نزدیک استادیوم و سالن کنسرت «باتاکلان» که پر از تماشاچی بود حمله کردند، و تعداد زیادی از مردم را به قتل رساندند. تنها در باتاکلان 90 نفر کشته شدند. «داعش» مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری «اِی.بی.سی.»، چهارشنبه 8 سپتامبر 2021، شش سال پس از این حملات تروریستی، محاکمه تاریخی متهمان این پرونده با 1800 شاکی و 330 وکیل در مقابل هیأتی از قضات حرفه‌ای آغاز شد، و حدود نه ماه به طول خواهد انجامید.

به مناسبت این محاکمه، دولت فرانسه نه میلیون دلار برای ساختن یک دادگاه مخصوص در محل دادگاه سابق پاریس هزینه کرد. ساختمان این دادگاه تابستان امسال به اتمام رسید، و «بزرگترین دادگاه جنایی» است که تا کنون در فرانسه ساخته شده است، و می‌تواند حدود 550 نفر را در خود جای دهد.

به گفته «اِی.بی.سی.»، پرونده باتاکلان بیست متهم دارد، که چهارده نفرشان در دادگاه حاضر می‌شوند. صلاح عبدالسلام، تنها فردی که مستقیماً در برنامه‌ریزی عملیات تروریستی شرکت داشته و هنوز زنده است، در میان کسانی است که محاکمه خواهند شد. از آنجایی که فرانسه مجازات اعدام ندارد، متهمان این پرونده نهایتا بین شش سال زندان تا حبس ابد حکم خواهند گرفت. انتظار می‌رود محاکمه در ماه مه 2022 به اتمام برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید