شکست سنگین «اخوان المسلمین» و پیروزی لیبرال‌ها در انتخابات پارلمانی مراکش

آمریکا برگزاری آزاد انتخابات در مراکش را تبریک گفت و تاکید کرد که پایبندی به اصول دموکراسی ضامن مشارکت مردمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حزب اسلامگرای «عدالت و توسعه» در جریان انتخابات پارلمانی مراکش مقابل احزاب لیبرال شکست سختی متحمل شد و «سعدالدین العثمانی»، نخست‌وزیر و رهبر این حزب از راهیابی به پارلمان باز ماند.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، «عبدالوافی لفتیت»، وزیر کشور مراکش، پنج‌شنبه، 9سپتامبر در نشست خبری اعلام کرد که در انتخابات پارلمانی اخیر، پس از شمارش 96 درصد آرا، حزب «تجمع ملی لیبرال‌ها» به رهبری «عزیز اخنوش» موفق به کسب 97 کرسی از 395 کرسی پارلمان شد و‌ حزب «عدالت و توسعه» تنها 12 کرسی کسب کرده است.

حزب تجمع ملی لیبرال‌ها نیز در بیانیه‌ای با اشاره به این که پیروزی این حزب پیامد ارتباط تنگاتنگ با پایگاه مردمی بوده، تاکید کرد: «پیروزی حزب تجمع ملی، رقبا را سردرگم و غافلگیر کرده است.»

شرایط آرام

وزیر کشور مراکش با اشاره به شرایط آرام و عادی برگزاری انتخابات پارلمانی اخیر اظهار داشت که نسبت مشارکت در این انتخابات 50.35 درصد بوده است.

وزارت کشور مراکش نیز در بیانیه‌ای به مشارکت خوب مردم در جنوب کشور اشاره و اعلام کرد که نسبت مشارکت در منطقه «وادی الذهب» 58.30، در منطقه «واد نون» 63.76 درصد و در منطقه «الساقیه الحمراء» 66.94 درصد بوده است.

انتخابات پارلمانی در مراکش
انتخابات پارلمانی در مراکش

از سویی، سفارت آمریکا در مراکش، برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات در این کشور را تبریک گفت و تاکید کرد که پایبندی به دموکراسی، مشارکت مردمی را افزایش می‌دهد.

احزاب دوم و سوم

در این انتخابات همچنین حزب «اصالت و مدرنیسم» با کسب 82 کرسی جایگاه دوم و حزب «استقلال» با 78 کرسی رتبه سوم را کسب کردند.

برای اولین بار در مراکش 2 انتخابات پارلمانی و محلی همزمان برگزار شد که به افزایش نسبت مشارکت انجامید.

پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده محمد ششم، پادشاه مراکش، رهبر حزب پیروز در انتخابات را جهت تشکیل کابینه برای پنج سال آینده به‌جای سعدالدین العثمانی برگزیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم