ترامپ: طالبان تسلیحات آمریکایی را به ایران، روسیه و چین می‌دهد

ترامپ: طالبان حواسش بود در دوران ریاست جمهوری من شیطنت نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، با انتقاد شدید از جو بایدن، ریاست‌جمهوری فعلی درباره «عقب‌نشینی فاجعه‌بار» او از افغانستان، ادعا کرده است که ستیزه‌جویان طالبان تسلیحات فوق‌پیشرفته آمریکایی که در این کشور باقی مانده را در اختیار ایران، روسیه و چین قرار می‌دهند.

ترامپ که به مناسبت بیستمین سالگرد حملات تروریستی «یازده سپتامبر» به ایالات متحده، در استودیوی شبکه خبری «نیوزمکس» حضور یافته بود، گفت که دولت وی ارتش آمریکا را برای مقابله با حملات تروریستی مشابه بازسازی کرد، اما دولت بایدن با «تسلیم تسلیحات آمریکایی» به طالبان، باعث «تحقیر» ارتش آمریکا شد.

او گفت: «آپاچیِ آکبند، قدرتمندترین سلاحی که تا به حال دیده‌اید، هلیکوپترهای آپاچی، نوی نو – به قول معروف تازه از زَروَرَق درآمده – را دودستی تقدیم طالبان کردند. حالا طالبان یکی از مجهزترین ارتش‌های جهان را دارند. از چاقوکشی رسیده‌اند به داشتن بهترین هواپیماها و تانک‌ها و کامیون‌ها. باورتان می‌شود؟!»

ترامپ سپس عقب‌نشینی از افغانستان را «بزرگترین واقعه آبروریزی» در تاریخ ایالات متحده نامید، و گفت با تقدیم 850 میلیارد دلار از بهترین تجهیزات نظامی جهان به طالبان، آمریکا در برابر دنیا «سرافکنده» شده است. او ادعا کرد که «طالبان تسلیحات ما را به چین و روسیه و ایران می‌دهند تا آنها را بررسی کنند، چرا که می‌خواهند عین آنها را بسازند.»

او همچنین به ادعای پرزیدنت بایدن مبنی بر اینکه در پی پای‌بندی به توافق ترامپ با طالبان، نیروهای آمریکایی را از افغانستان بیرون آورد، واکنش نشان داد و گفت: «طالبان حواسش بود در دوران ریاست جمهوری من شیطنت نکند». به گفته او، بایدن بود که نتوانست طالبان را به «خروج مشروط» آمریکا از افغانستان – که دولت خودش مذاکره کرده بود – پای‌بند نگه دارد.

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا به «نیوزمکس» گفت: «یک نگاهی به این چند ماه اخیر بیندازید؛ همه چیز در همین چند ماهه به هم ریخت. من سر کار نبودم، و همه چیز خراب شد.» ترامپ در پایان تاکید کرد: «به هر حال طالبان به شرایط مذاکره پای‌بند نبودند. و هر بار که آنها شرایط را برآورده نمی‌کردند، ما روی سرشان بمب می‌ریختیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم