رابرت مالی برای رایزنی درباره برجام به پاریس و مسکو می‌رود

مدیر بین‌المللی انرژی اتمی: ایران ذخیره اورانیوم 60 درصد غنی‌شده خود را به 10 کیلوگرم افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، برای رایزنی درباره احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، در راس یک هیئت کوچک به پاریس و مسکو سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، 7 سپتامبر، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است، مالی از هفتم تا دهم سپتامبر در مسكو و پاريس با شركای روسی و اروپايی خود درباره برنامه اتمی ايران و همچنین ضرورت دست‌یابی به یک تفاهم و اجرای آن برای بازگشت متقابل به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رایزنی می‌کند.

این بیانیه به جزئیات بیشتری از برنامه دیدارهای احتمالی و مقاماتی که نماینده آمریکا با آنها دیدار خواهد کرد اشاره نکرده است.

میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز در واکنش به خبر سفر رابرت مالی با انتشار توئیتی گفت: «روسیه آماده است تا با آمریکا در خصوص «برجام» گفت‌وگو کند.»

از آوریل گذشته مذاکرات هسته‌ای برجام میان ایران و کشورهای غربی با مشارکت غیر مستقیم دولت آمریکا در وین آغاز شد، اما پس از 6 دور مذاکره با به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران متوقف ماند و زمان برگزاری دور هفتم این مذاکرات نیز به زمان ما بعد روی کار آمدن و استقرار دولت جدید ایران موکول شد.

در همین راستا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات احیای برجام با ابراز نگرانی از پیشرفت در برنامه‌های هسته‌ای ایران از دولت رئیسی خواسته‌اند تا هرچه سریعتر به میز مذاکرات بازگردد.

در این خصوص، یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری «رویترز» گفته است، تمرکز سفر رابرت مالی بر روی برنامه هسته‌ای ایران و مذاکرات برجام است که اخیرا متوقف شده است.

او گفته است، ما می‌خواستیم با شرکای خود درباره بهترین مسیر پیش رو مشورت کنیم چراکه هنوز نمی‌دانیم مذاکرات چه زمانی از سر گرفته می‌شود و این در حالی است که ایران برنامه هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز گذشته اعلام کرد که ایران به نقض تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای 2015 ادامه می‌دهد و با تضعیف گسترده فعالیت‌های بازرسی و نظارت بر برنامه‌ هسته‌ای خود تا کنون توضیحی درباره ذرات اورانیوم موجود در سایت‌های اعلام نشده خود ارائه نداده است.

ابراهیم رئیسی روز شنبه، در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی پس از تشکیل دولت گفته بود٬ دولت او به دنبال مذاکره «نتیجه محور» برای رفع تحریم‌هاست.

این در حالی است که رابرت مالی، پیشتر گفته بود که واشینگتن نمی‌تواند «تا ابد» منتظر تصمیم‌گیری ایران برای بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» بماند.

سفر مالی در آستانه نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می‌شود. گفته می‌شود آمریکا و متحدین اروپایی آن، در جلسه هفته آتی شورای حکام در خصوص صدور احتمالی یک قطعنامه انتقادی از ایران به‌دلیل عدم همکاری با آژانس تصمیم می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید