نمایندگی سازمان ملل در لیبی: آزادی فرزند قذافی به تحقق آشتی کمک می‌کند

در راستای پروژه آشتی ملی احتمالا عبدالله السنوسی، مدیر اطلاعات قذافی نیز آزاد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگی سازمان ملل متحد در لیبی در بیانیه‌ای آزادی زندانیان سیاسی این کشور از جمله ساعدی قذافی فرزند معمر قذافی رهبر سابق لیبی را گامی مهم در جهت احترام به حاکمیت قانون توصیف کرد.

در همین حال محمد المنفی، رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی دوشنبه 6 سپتامبر از آغاز پروژه آشتی جامع ملی خبر داد.

Advertisement

در بیانیه شورای ریاست جمهوری لیبی آمده است، مردم می‌خواهند صفحات دردناک گذشته را ورق بزنند و بر اختلاف‌ها فائق آیند.

بیانیه شورای ریاست جمهوری لیبی افزود:«ما به دنبال کنار گذاشتن تفرقه و جلوگیری از خونریزی هستیم».

از سوی دیگر نمایندگی سازمان ملل متحد در لیبی اعلام کرد که آزادی زندانیان گامی مهم در جهت احترام به قانون و حقوق بشر است و این پیشرفتی مثبت است که می‌تواند به دستیابی به آشتی ملی مبتنی بر حقوق و تقویت بیشتر وحدت ملی کمک کند.

هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد در لیبی در این بیانیه همچنین ضمن قدردانی از تلاش دولت وحدت ملی، شورای ریاست جمهوری و مقامات قضایی، بار دیگر از مقامات لیبی خواست تا هزاران نفر لیبیایی دیگر که در سراسر این کشور به طور خودسرانه در بازداشت‌ها به سر می‌برند را فوراً آزاد کند.

از سویی وزارت دادگستری لیبی نیز دوشنبه اعلام کرد که الساعدی قذافی، یکی از فرزندان معمر قذافی، رهبر سابق لیبی که از سال 2014 در طرابلس پایتخت این کشور زندانی بود، در راستای اجرای حکم دادگاه که سال‌ها قبل صادر شده بود، آزاد شد.

شورای ریاست جمهوری لیبی دوشنبه، از آزادی احمد رمضان مدیر دفتر اطلاعات معمر قذافی رهبر فقید لیبی، پس از هفت سال بازداشت در زندانی در طرابلس، پایتخت، خبر داد.

و احمد رمضان جعبه سیاه اسرار قذافی و دست راست او به شمار می رود او از سال 1969 تا سقوط رژیم قذافی منشی خصوصی و مدیر دفتر اطلاعات رهبر فقید لیبی بود.

احمد رمضان ساعاتی پس از آزادی الساعدی قذافی، فرزند معمر قذافی، آزاد شد. فرزند قذافی در راستای اجرای حکم قضایی که دو سال پیش با همکاری دادستانی عمومی صادر شد، آزاد و به خانواده‌اش در ترکیه ملحق شد.

انتظار می‌رود که در راستای پروژه آشتی ملی به رهبری شورای ریاست جمهوری، روند آزادی زندانیان عبدالله السنوسی، مدیر اطلاعات معمر قذافی رهبر فقید و یکی از برجسته‌ترین همکاران نزدیک او را شامل شود.

السنوسی از سال 2012 تاکنون زندانی است. سازمان‌های حقوق‌بشری بارها به دلیل وخامت حال السنوسی خواستار آزادی او شده‌اند.

الساعدی قذافی که دوشنبه آزاد و به ترکیه رسید، به قتل «بشیر الریانی»، مربی سابق یک باشگاه فوتبال محلی در طرابلس در سال 2005 متهم بود اما دادگاه تجدیدنظر طرابلس در سال 2018 او را از این اتهام مبرا و حکم «تبرئه» او را صادر کرد.

الساعدی سومین فرزند سرهنگ معمر قذافی است. معمر قذافی در سال 1969 با کودتا علیه پادشاه حکومت در لیبی را به دست گرفت و در 11 اکتبر 2011 او و فرزندش معتصم به دست انقلابیون شهر سرت کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم