دبیرکل ناتو: ایران به گسترش فناوری موشکی خطرناک ادامه می‌دهد

استولتنبرگ گفت که تأثیر فناوری‌های جدید مانند «هوش مصنوعی» و «سیستم‌های خودکار» بر کنترل تسلیحات باید مورد توجه قرار گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، اعلام کرد که ایران و کره شمالی به گسترش «فناوری موشکی خطرناک» خود ادامه می‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری «ناتو»، دوشنبه، 6 سپتامبر 2021، استولتنبرگ، در جریان «کنفرانس سلاح‌های کشتار جمعی» 2021 این سازمان که امسال در کپنهاگ پایتخت دانمارک برگزار می‌شود و بیش از یکصد مقام از 45 کشور جهان را گرد هم آورده است، هشدار داد که روسیه کماکان قوانین بین‌المللی کنترل تسلیحات را نادیده گرفته و آنها را «دور می‌زند»، در حالی که چین به سرعت در حال گسترش زرادخانه هسته‌ای خود، شامل ساخت تعداد زیادی «سیلوی موشکی» است. او تاکید کرد که تمام این اعمال «بدون هیچ‌گونه محدودیتی و در سایه عدم شفافیت کامل» اتفاق می‌افتد.

دبیرکل ناتو گفت که متحدان باید بیش از پیش از ناتو به عنوان «بستری منحصر به فرد برای گفت‌وگو درباره کنترل تسلیحات، خلع سلاح و عدم اشاعه تسلیحات اتمی» استفاده کنند. استولتنبرگ، با تاکید بر اینکه پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای «سنگ بنا»ی رژیم جهانی کنترل تسلیحات هسته‌ای است، از هم‌پیمانان خواست تا آن را هر طوری که شده حفظ کنند. وی همچنین از جامعه بین‌المللی خواست تا از موفقیتِ کنفرانس بازنگری «پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای» امسال اطمینان حاصل کنند.

استولتنبرگ با استقبال از تمدید معاهده «شروع جدید»، بر ضرورت تقویت و نوسازی راهکارهای کنترل تسلیحات تأکید کرد. استولتنبرگ تصریح کرد که چین، به عنوان یک قدرت جهانی، وظیفه دارد در ابتکارهای بین‌المللی برای کنترل تسلیحات شرکت کند.

او گفت که تأثیر فناوری‌های جدید مانند «هوش مصنوعی» و «سیستم‌های خودکار» بر کنترل تسلیحات نیز باید مورد توجه قرار گیرد. او با اشاره به نقض «پیمان قدرت‌های هسته‌ای میان‌بُرد» توسط روسیه، صراحتا اعلام کرد که ناتو به نقض کنترل تسلیحات واکنش نشان خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم