بایدن: تا به رسمیت‌شناختن طالبان مسیری طولانی در پیش است

واشینگتن خواستار تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت همه طرف‌های سیاسی در افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در نشست با خبرنگاران پس از بازگشت از تعطیلات آخر هفته در «دیلاویر» گفت که تا به رسمیت‌شناختن طالبان به عنوان دولت رسمی افغانستان مسیری طولانی در پیش است.

او‌ شامگاه سه‌شنبه 7 سپتامبر پیش از سفر به ایالت‌های نیویورک و نیوجرسی که در جریان توفان «آیدا» آسیب دیدند، درباره موضع ایالات متحده پیرامون گروه طالبان و تسلط آنها بر کل افغانستان اعلام کرد که زمان هنوز برای به رسمیت‌شناختن طالبان زود است.

طالبان دوشنبه اعلام کرد که ولایت (استان) پنجشیر، آخرین سنگر مقاومت را تصرف کرده و هم اکنون کل افغانستان را در اختیار دارد.

چشم جهانیان به طالبان

این در حالی است که ایالات متحده پس از 20 سال حضور در افغانستان با هدف نبرد با تروریسم، به علت عقب‌نشینی بدون برنامه از این کشور با انتقادات بسیاری روبرو شده است.

واشینگتن و برخی از کشورهای غربی بارها تاکید کردند که به رسمیت شناختن حکومت طالبان، که احتمالا در چند روز آینده تشکیل خواهد شد، به رفتار این گروه بستگی دارد.

عناصر طالبان
عناصر طالبان

بسیاری از شهروندان افغانستانی و کشورهای غربی بیم دارند که طالبان مانند دوره اول حکمرانیش به سرکوب آزادی‌ها، نقض حقوق بشر و نابودی دستاوردهای زنان افغان اقدام کرده و افغانستان را به پناهگاه توریسم تبدیل کند.

پیشتر ایالات متحده خواستار عدم حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان شد و از طالبان خواست دولتی فراگیر تشکیل دهد.

در همین رابطه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا جمعه گذشته اعلام کرد که «امیدواریم دولت آینده افغانستان، دولتی فراگیر باشد و افرادی از تمام گروه‌های سیاسی در آن مشارکت داشته باشند.»

او همچنین رفتار و سیاست‌های گروه طالبان را برای قضاوت درباره آنها با اهمیت دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم