ویدئو؛ اتحادیه آفریقا کودتای نظامی در گینه را محکوم کرد

فعالان شبکه‌های اجتماعی تصاویری از بازداشت رئیس جمهوری را منتشر کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه آفریقا، شامگاه یکشنبه، 5 سپتامبر، کودتای نظامی ارتش در گینه را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری آلفا کنده، رئیس جمهوری این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، فلیکس تشیسکدی، رئیس جمهوری کنگو و رئیس دوره‌ای اتحادیه آفریقا (AfB) و موسی فاکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا با انتشار بیانیه‌ای، کودتای نظامی در گینه را محکوم و خواستار آزادی فوری آلفا کنده، شدند.

نیروهای ویژه ارتش گینه بامداد روز یکشنبه با ارسال یک ویدئوی تصویری به خبرگزاری «فرانسه»، از بازداشت «آلفا کنده» رئیس جمهوری و انحلال نهادهای دولتی این کشور خبر دادند. این در حالی است که وزارت دفاع گینه اعلام کرد، هجوم کودتاگران به مقر ریاست جمهوری را دفع کرده است.

در همین حال رسانه‌های داخلی گینه از وقوع کوتای نظامی علیه دولت این کشور خبر داده و اعلام کردند که کنده، از سمت خود برکنار شده است.

یکی از کودتاگران با لباس نظامی در یک تصویر ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، اعلام کرد: «پس از دستگیری رئیس جمهوری تصمیم گرفتیم قانون اساسی، حکومت و نهادهای وابسته به آن را منحل و مرزهای زمینی و هوایی را ببندیم».

کودتاگران همچنین ویدئویی از رئیس جمهوری بازداشت شده گینه را منتشر کردند. در تصویر ویویویی الفا کنده در حالی که شلوار جین و تی شرت به تن داشت و روی مبل نشسته است، نشان داده می‌شود. در ویدئو شخصی از او پرسیده که آیا با او بدرفتاری شده است؟ که او از پاسخگویی خودداری کرد.

از سوی دیگر وزارت دفاع گینه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کودتاگران برای تصرف کاخ ریاست جمهوری در کوناکری پایتخت این کشور باعث ایجاد رعب و وحشت شدند اما گارد ریاست جمهوری با حمایت نیروهای دفاعی و امنیتی و نیروهای وفادار به نظام جمهوری این تهدید را مهار کرده و گروه متجاوز را دفع کردند.

فعالان رسانه‌های اجتماعی تصاویری را منتشر کردند که نشان می‌داد آلفا کنده توسط گروهی از پرسنل نظامی احاطه شده است.

مجله ژون افریک «Jeune Afrique» در گزارشی نوشت، کودتا توسط افرادی از نخبگان ویژه ارتش که در سال 2018 تشکیل شد، انجام گرفت

این مجله افزود: «منطقه‌ای که کاخ ریاست جمهوری در آن قرار دارد صبح روز یکشنبه شاهد تیراندازی شدیدی بود».

رسانه‌ها محلی، سرهنگ ممادی دومبویا، فرمانده یگان‌های ویژه نیروهای مسلح گینه را مسئول اصلی کودتا معرفی کردند. او عضو سابق لشکر خارجی فرانسوی در گینه بوده است.

در همین حال، یک منبع نظامی به خبرگزاری «رویترز» گفته است، تنها پل ارتباطی با کالوم، منطقه تحت تصرف کودتاگران توسط ارتش بسته شده و بسیاری از سربازان که برخی از آنها به شدت مسلح هستند در اطراف کاخ ریاست جمهوری مستقر شده‌اند.

یک مقام ارشد دولتی نیز به این خبرگزاری گفت که آلفا کنده آسیبی ندیده است، اما جزئیات دیگری ارائه نداده است .این منبع به رویترز گفت که او یک غیرنظامی را دید که زخمی شده است.

به گفته رسانه‌های گینه، 25 نظامی در این کودتا دست دارند.

گفتنی است که کودتاگران تاکنون نتوانستند پیام پیروزی نهایی کودتای خود را از طریق تلویزیون رسمی کشور پخش کنند.

در طول یک دهه حکومت کنده کشور گینه به لطف ثروت بوکسیت، سنگ آهن، طلا و الماس شاهد رشد اقتصادی چشمگیر و پایداری بوده است اما تعداد کمی از شهروندان این کشور از مزایای آن برخوردار شدند.

در اکتبر سال گذشته، کنده 83 ساله برای سومین بار به عنوان رئیس جمهوری در انتخاباتی که با اعتراضات خشونت‌آمیز و کشته شدن ده‌ها نفر همراه بود، پیروز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم