بحران خروج بریتانیا از افغانستان؛ بوریس جانسون امروز به پارلمان می‌رود

با وجود اینکه دولت جانسون، در ابتدا موافق تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از افغانستان بود اما عملکرد بایدن هنگام عملیات تخلیه‌ کابل، موجی از خشم و نارضایتی را علیه وی ایجاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، امروز دوشنبه، 6 سپتامبر، در پارلمان بریتانیا در مورد خروج این کشور از افغانستان سخن خواهد گفت. این در حالی است که انتقادات گسترده‌ای به نحوه خروج نیروهای بریتانیایی از افغانستان وجود دارد.

جانسون پیشتر گفته بود هنگامی که آمریکا تصمیم گرفت از افغانستان خارج شود، چاره دیگری جز خروج نیروهای بریتانیایی از این کشور برایشان باقی نمانده بود.

Advertisement

او به‌دلیل عدم پیش‌بینی سرعت طالبان در تصرف کابل به شدت مورد انتقاد نمایندگان مجلس بریتانیا قرار گرفت.

در حالیکه جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، به تماس‌ها و درخواست‌های جانسون توجه نمی‌کرد، درگیری لفظی تندی، بین ایالات متحده و بریتانیا صورت گرفت. یکی از وزیران دولت بریتانیا که نسبت به خروج نابسامان نیروهایشان از افغانستان معترض بود، جو بایدن را «دیوانه» خطاب کرد.

به گزارش وب‌سایت آمریکایی «اینسایندر»، اختلافات بین دو طرف، گسل خطرناکی را در روابط ویژه این دو کشور نشان می‌دهد. آن هم زمانی که خطرها و تهدیدهای فزاینده چین و همچنین افراط‌گرایی، اهمیت تشکیل یک همکاری جهانی را دو چندان کرده است.

این گزارش می‌افزاید با توجه به تصمیم بایدن برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و در نتیجه، ایجاد هرج و مرج بزرگ در این کشور، امکان جلوگیری از «جنگ اظهارات رسانه‌ای» briefing war بین لندن و واشینگتن وجود نداشت. تعبیر «جنگ اظهارات رسانه‌ای» زمانی استفاده می‌شود که مقامات دو کشور با استفاده از هویت‌های ناشناس، از طریق اظهارنظرهای مطبوعاتی به یکدیگر حمله می‌کنند.

با وجود اینکه دولت جانسون، در ابتدا موافق تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از افغانستان بود اما عملکرد بایدن هنگام عملیات تخلیه‌ کابل، موجی از خشم و نارضایتی را علیه وی ایجاد کرد.

آمریکا در اوت 2021 به صورت رسمی به حضور 20 ساله خود در افغانستان پایان داد ولی قبل از اتمام عملیات خروج، کابل به تصرف طالبان درآمد و کار را برای کشورهای غربی جهت تخلیه شهروندان خود و شهروندان افغان که در طول این سال‌ها با غربی‌‎ها همکاری می‌کردند، سخت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم