اتحادیه اروپا: برای گفت‌وگو با طالبان شروط سختی خواهیم گذاشت

واشینگتن: از تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان با مشارکت همه طرف‌ها حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه اروپا مجددا تاکید کرد که تحت شرایط سخت‌گیرانه‌ای با گروه طالبان که از نیمه ماه اوت بر افغانستان تسلط یافته است، گفت‌وگو خواهد کرد.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، جمعه، 3 سپتامبر، در کنفرانسی خبری یک روز پس از انعقاد نشست وزیران خارجه اروپا اعلام کرد که این اتحادیه تحت شروط سخت‌گیرانه‌ای با طالبان گفت‌وگو خواهد کرد. او گفت که این به معنی به رسمیت شناختن دولت جدیدی که این گروه تشکیل خواهد داد، نیست.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این مقام اروپایی گفت که «برای کمک به مردم افغانستان لازم است که با دولت جدید گفت‌وگو کنیم.»

او گفت که این گفت‌وگوها عملی خواهد بود و با توجه به نحوه رفتار دولت آینده طالبان افزایش خواهد یافت و همزمان با آن علاوه بر موضوعاتی نظیر احترام به حقوق بشر، حکم قانون و آزادی رسانه‌ها، افغانستان زیر نظر گرفته خواهد شد تا مبادا این کشور به پایگاهی برای صدور تروریسم به سایر کشورها تبدیل شود.

نمایندگی مشترک اروپایی در کابل

مسئول سیاست خارجه اروپا همچنین افزود که این اتحادیه برای حفظ حضور اروپایی در پایتخت افغانستان، نمایندگی مشترکی در کابل افتتاح خواهد کرد.

او گفت:« تصمیم گرفتیم به طور هماهنگ برای یکپارچه کردن تماس‌هایمان با طالبان و از آن جمله محافظت از حضور اروپایی در افغانستان، چنانچه اوضاع امنیتی اجازه دهد، اقدام کنیم.»

این مقام اروپایی هدف از این تلاش‌ها را در راستای اجازه دادن به ادامه روند تخلیه افرادی که خواهان ترک افغانستان هستند، دانست.

تشکیل «مرکز همکاری منطقه‌ای»

این در حالی است که جمعه کشورهای اروپایی درباره ایجاد یک «مرکز همکاری منطقه‌ای» با همسایگان افغانستان توافق کردند.

در همین راستا وزیر خارجه بریتانیا نیز از توافق برای همکاری با پاکستان جهت ممانعت از تبدیل شدن افغانستان به پناهگاهی برای تروریسم خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با بیان این‌که ایالات متحده بر اساس رفتار گروه طالبان اقدام خواهد کرد، از همه طرف‌های افغانستانی خواست تا به روند گفت‌وگوها بپیوندند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که واشینگتن از تشکیل دولتی در افغانستان با مشارکت همه طرف‌ها، حمایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم