آمریکا یک تیم اطلاعاتی ایران را به‌دلیل تلاش برای ربودن مخالفان تحریم کرد

دادگاهی در آمریکا این عوامل اطلاعاتی ایران را به توطئه برای ربودن مخالفان در خارج، نقض تحریم‌ها، کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) طی بیانیه‌ای از تحریم چهار نفر از عوامل اطلاعاتی ایران به‌دلیل توطئه برای ربودن مخالفان در خارج، نقض تحریم‌ها و کلاهبرداری خبر داد.

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا این تیم اطلاعاتی ایران به رهبری علیرضا شاهوارقی فراهانی، و عضویت محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری به دلیل دور زدن تحریمها، تلاش برای ربودن خبرنگاران ایرانی مخالف جمهوری اسلامی از جمله مسیح علی‌نژاد در آمریکا و خبرنگاران دیگری در انگلستان، آمریکا و امارات مورد تحریم قرار گرفت.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا درباره تحریم شبکه 4 نفری اطلاعات ایران به دلیل تلاش برای ربودن یک شهروند آمریکایی در خاک آمریکا و دیگر مخالفان و خبرنگاران ایرانی در خارج در بیانیه‌ای گفت: «این اقدام غیرقابل قبول است و نقض فاحش هنجارهای اساسی بین المللی است.»

بلینکن افزود: «علیرضا شاهوارقی فراهانی، مقام ارشد اطلاعاتی مستقر در ایران که رهبری این شبکه را بر عهده دارد و اعضای دیگر آن یعنی محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری که به دستور وزارت اطلاعات ایران اقدام به این تلاش کردند، تحت تحریم قرار گرفتند.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «ایالات متحده به مخالفتش با اقدامات دولت‌هایی که به سرکوب فرامرزی روی می‌آورند ادامه می‌دهد تا آنها را در قبال هدف قرار دادن مخالفان، روزنامه‌نگاران یا رهبران مخالف پاسخگو کند. این اقدامات نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را تهدید کرده و صلح و امنیت جمعی را تضعیف می‌کند.»

شایان ذکر است که یک دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک، در 13 ژوئیه گ‍ذشته، این چهار عامل اطلاعاتی ایران را به توطئه برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر ایرانی-آمریکایی، نقض تحریم‌ها، کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم کرده بود.

همچنین یک متهم دیگر به نام نیلوفر (نلی) بهادری‌فر هم در ارتباط با این پرونده در ایالت کالیفرنیا آمریکا بازداشت شد.

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال مخالف حکومت ایران در گفت‌وگو با رسانه‌های بین‌المللی و شبکه‌های فارسی‌زبان در خارج نیز تایید کرد که او هدف این توطئه برای آدم‌ربایی بوده است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است: «علیرضا شاهواروقی فراهانی، مدیریت شبکه‌ای را برعهده داشت که تلاش داشت در ماه ژوئیه، فعالان حقوق بشر و خبرنگارانی که شهروند ایالات متحده هستند را از خاک آمریکا برباید. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران همگام با اقدامات سرکوب‌گرانه و ساکت کردن فعالان در داخل کشور، به شکل خطرناکی در خارج نیز توطئه‌هایی را برای ترور و ساکت کردن مخالفان، ربودن و انتقال آنها به ایران دنبال می‌کند.»

در همین زمینه آندریا گاکی، مدیر (OFAC) نیز اظهار داشت: «طرح آدم‌ربایی دولت ایران نمونه دیگری از اقدام و تلاش برای ساکت کردن مخالفان بدون در نظر گرفتن مکان یا مقام آنها است. تلاش‌های ایران برای هدف‌گیری مخالفان در خارج از کشور، نشان می‌دهد اقدامات سرکوبگرانه تهران فراتر از مرزهای این کشور در جریان است.»

بر اساس قوانین آمریکا، کلیه اموال و منافع افراد تحریم شده در ایالات متحده یا در اختیار یا کنترل اشخاص آمریکایی باید مسدود شوند و به OFAC در این خصوص گزارش داده شود.

علاوه بر این، اشخاص غیرآمریکایی که معاملات خاصی را با افراد مذکور انجام می‌دهند ممکن است خود در معرض پیگرد قانونی قرار گیرند. همچنین هر موسسه مالی خارجی که آگاهانه معامله قابل توجهی را به نفع یا به نمایندگی از این اشخاص انجام داده یا تسهیل کند، ممکن است مشمول تحریم‌های آمریکا شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم