فرانسه و آلمان خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات اتمی وین شدند

وزیر خارجه فرانسه از تحولات هسته‌ای و کاهش سطح تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبدللهیان، وزیر خارجه ایران بر اهمیت و لزوم بازگشت فوری تهران به مذاکرات وین تاکید کرده است.

رادیو بین‌المللی فرانسه، شامگاه چهارشنبه 10 شهریور، با اشاره به بیانیه وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: «لودریان در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان اهمیت بازگشت فوری به مذاکرات وین در خصوص احیای برجام که از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران در ماه ژوئن متوقف شده را مورد تاکید قرار داده است.»

در این بیانیه آمده است که وزیر خارجه فرانسه نسبت به تحولات هسته‌ای اخیر در ایران و کاهش سطح تعهدات برجامی تهران ابراز نگرانی کرده است.

پیشتر امانوئل مکرون، رئيس‌جمهوری فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران خواستار بازگشت فوری تهران به مذاکرات اتمی وین شده بود.

وزیر خارجه ایران نیز در این گفت‌وگوی تلفنی گفت که آمریکا و کشورهای اروپایی «مسئول بروز شرایط فعلی هستند و باید به اجرای کامل تعهدات برجامی‌شان بازگردند.»

امیرعبداللهیان همچنین درباره از سرگیری مذاکرات اتمی وین گفت: «جمهوری اسلامی ایران در مذاکراتی که نتایج ملموسی در بر داشته باشد، حضور خواهد یافت.»

پیش از این، امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم تلویزیون ایران درباره مذاکرات وین اظهار داشت: «ما به طرف مقابل گفته‌ایم که رویکردشان را در مذاکره تغییر بدهند. ما رویکرد اتلاف وقت را نمی‌پذیریم و باید مذاکرات نتایج ملموسی داشته باشد.»

هشدار آلمان

سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز در اظهاراتی از ایران خواست تا هرچه سریع‌تر مذاکرات اتمی را از سر بگیرد.

وی از آمادگی برلین برای از سرگیری گفت‌وگوهای وین خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان همچنین گفته است که «بازه زمانی برای بازگشت به مذاکرات اتمی بی‌انتها نیست.»

گزارش اخیر آژانس

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شنبه 23 مرداد، در آخرین گزارش خود به کشورهای عضو اعلام کرد که ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و تا آستانه تولید سلاح اتمی پیش رفته است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم دوشنبه، 25 مرداد، از ایران خواست «به تشدید نقض تعهدات برجامی خود پایان دهد و با حسن نیت به مذاکرات احیای برجام بازگردد.»

مذاکرات اتمی وین برای بازگشت همزمان ایران و آمریکا پیش از روی کار آمدن دولت سیزدهم 6 دور را پشت سر گذاشت اما به نتایج مشخصی منجر نشد.

این مذاکرات پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران در 28 خرداد گذشته متوقف شد و تاکنون هیچ تاریخی برای از سرگیری مجدد آن تعیین نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم