فاکس‌نیوز: بایدن کابل را دو دستی تقدیم طالبان کرد

محمد ناصر حقانی، از فرماندهان طالبان، در این باره گفته از این توافق «شگفت‌زده» شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«فاکس نیوز»، گزارش داده در شرایطی که رهبران طالبان حتی تصورش را هم نمی‌کردند که بتوانند به سرعت پایتخت افغانستان را تحت کنترل خود درآورند، این امر به دلیل تعجیل رئیس‌جمهوری آمریکا در تخلیه کامل این کشور و از طریق توافق طالبان با فرماندهان آمریکایی به آسانی حاصل شد.

به گزارش «فاکس نیوز»، هنگامی که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان از کشور گریخت، و نیروهای نظامی و انتظامی شروع به ریزش کردند، کابل در آستانه هرج و مرج قرار گرفت. تحت چنین شرایطی، فرماندهان ارتش آمریکا با رهبران طالبان ملاقات کردند تا برای اداره کابل تدبیری بیندیشند.

منابع مطلع به این خبرگزاری اطلاع دادند که طی این ملاقات، ملا عبدالغنی برادر، از رهبران ارشد طالبان، به مقامات آمریکایی گفت: «ما دو راه برای جلوگیری از هرج و مرج داریم. یا شما مسئولیت تأمین امنیت کابل را بر عهده بگیرید، یا این کار را به ما واگذار کنید.»

فرماندهان نظامی آمریکا، با توجه به اصرار بایدن مبنی بر تخلیه کامل افغانستان تا 31 اوت، گزینه دوم را انتخاب کردند. دو طرف توافق کردند که طالبان کنترل کابل را به دست بگیرند، و نیروهای نظامی آمریکا فرودگاه کابل را برای تسهیل تخلیه مردم و نظامیان آمریکایی کنترل کنند.

محمد ناصر حقانی، از فرماندهان طالبان، در این باره به «فاکس نیوز» گفته از این توافق «شگفت‌زده» شده است. به گفته وی، او و افرادش پس آنکه به نزدیکی کابل رسیدند، توقف کرده و منتظر دستورالعمل شدند. چند ساعت بعد به آنها دستور داده شد وارد کابل شده و ارگ ریاست‌جمهوری را تصرف کنند.

حقانی می‌گوید: «ما حتی یک سرباز یا پلیس هم در کابل ندیدیم. نمی‌توانستیم احساسات‌مان را کنترل کنیم. خیلی خوشحال بودیم. اکثر رزمندگان ما از شادی اشک می‌ریختند. ما هرگز تصور نمی‌کردیم بتوانیم با چنین سرعتی کابل را فتح کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم