شورای امنیت طالبان را به تضمین «خروج امن» افغان‌ها و اتباع خارجی ملزم کرد

روسیه و چین به این قطعنامه شورای امنیت رای ممتنع دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه 30 اوت، با صدور قطعنامه‌ای از گروه طالبان خواست به «تعهداتش» برای تضمین «خروج امن» برای همه کسانی که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، پایبند بماند.

در این قطعنامه شورای امنیت به موضوع پیشنهادی فرانسه برای ایجاد منطقه‌‌ای امن در کابل، پایتخت افغانستان، پرداخته نشد.

در متن این قطعنامه آمده است که شورای امنیت از طالبان «انتظار دارد» به همه «تعهداتش» از جمله در ارتباط با تضمین «خروج امن» و «سازمان‌دهی شده» از افغانستان «برای شهروندان افغان و اتباع خارجی» پس از پایان خروج ایالات متحده در 31 اوت2021، پایبند بماند.

در این قطعنامه ارائه شده از سوی فرانسه، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، حمله روز 26 اوت به فرودگاه کابل محکوم شد.

در این قطعنامه همچنین تاکید شد که افغانستان نباید به پایگاهی برای تروریسم و پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل شود. و نباید اجازه داده شود از خاک این کشور حملاتی تروریستی علیه دیگر کشورها انجام شود.

در این قطعنامه همچنین شورای امنیت ملزم شد به کسانی که در افغانستان بازمانده‌اند، کمک کند.

از سویی نماینده آمریکا در شورای امنیت گفت که به دنبال تحولات افغانستان بیش از 2 میلیون شهروند افغان به پناهجو تبدیل شده‌اند.

نماینده دائم آمریکا در شورای امنیت گفت که تاکنون 122 هزار نفر از شهروندان افغان، آمریکایی و خارجی از افغانستان تخلیه شدند.

پیش‌نویس این قطعنامه که با پیشنهاد فرانسه، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده موافقت 13 عضو از 15 عضو این شورا را کسب کرد. این در حالی است که نمایندگان روسیه و چین به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم