توقف «سفرهای غیرضروری» از آمریکا به اروپا به‌دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا

لغو ممنوعیت سفر از آمریکا به اروپا یکی از اقدامات متعددی بود که برای بازسازی روابط اروپا و آمریکا در دوران پسا-ترامپ انجام می‌شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اتحادیه اروپا اعلام کرد به زودی «سفرهای غیرضروری» از ایالات متحده را به‌دلیل افزایش همه‌گیری ویروس کرونا متوقف خواهد کرد، چراکه میانگین میزان ابتلا به کرونا در آمریکا بالاتر از کشورهای اروپایی است.

به گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، یکشنبه 29 آگوست 2021، فشار برای توقف سفر از ایالات متحده به اروپا به این دلیل افزایش یافته است که کاخ سفید کماکان ممنوعیت سفرهای غیرضروری اروپایی‌ها به آمریکا را حفظ کرده است.

اورسولا فون دِرلِیِن، رئیس کمیسیون اروپا، اوایل ماه آگوست هشدار داد که اتحادیه اروپا اجازه نخواهد داد «عدم همکاری آمریکا» هفته‌ها ادامه یابد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز این موضوع را در سفر ماه پیش خود به واشینگتن مطرح کرد.

با این حال، تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپا که به‌دلیل بحران همه‌گیری کرونا طی چند سال اخیر به رکود اقتصادی گرفتار شده‌اند، مشتاق بودند در فصل گردشگری تابستانی درهای خود را به روی توریست‌های آمریکایی باز نگه دارند.

بدین ترتیب، اتحادیه اروپا در ماه ژوئن، اندکی پس از سفر جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به بروکسل برای شرکت در گردهمایی رهبران اتحادیه اروپا، اجازه بازدید مسافران آمریکایی از کشورهای این اتحادیه را صادر کرد. این تصمیم یکی از اقدامات متعددی بود که برای بازسازی روابط اروپا و آمریکا در دوران پسا-ترامپ انجام می‌شد.

در آن زمان مقامات اروپایی اعلام کردند که دولت بایدن به آنها گفته است که رفع ممنوعیت توریست‌های اروپایی را در اولویت کارهای خود قرار می‌دهد. با این وجود، به گفته مقامات اروپایی، هنوز که هنوزه هیچ تغییری در وضعیت مسافران اروپایی ایجاد نشده است.

پای‌بندی به «فهرست سفر اتحادیه اروپا»، که هر دو هفته یکبار مورد بازبینی قرار می‌گیرد، برای کشورهای عضو این اتحادیه الزام‌آور نیست، اما به طور کلی طی چند ماه گذشته الگویی برای افرادی تعیین کرده که می‌توانند به این اتحادیه سفر کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم