ارتش آمریکا خروج کامل نیروهایش از افغانستان را رسما اعلام کرد

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا: سفیر ایالات متحده با آخرین پرواز کابل را ترک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با اعلام پایان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، ایالات متحده به 20 سال حضور خود در این کشور پایان داد. وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، دوشنبه 30 اوت2021، رسما پایان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد.

آمریکا به‌دنبال وقوع حوادث 11 سپتامبر 2001 با هدف مبارزه با تروریسم و تحت پیگرد قرار دادن رهبران سازمان تروریستی القاعده که در افغانستان مخفی شده بودند به این کشور حمله و با براندازی امارت اسلامی طالبان، به مدت 20 سال در این کشور حضور داشت.

لحظاتی پیش از اعلام این خبر از سوی پنتاگون، دو مقام آمریکایی در گفت‌وگو با «رویترز» خروج آخرین نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کردند.

خبرگزاری «آسوشیتد پرس» به نقل از گروه طالبان اعلام کرد که آخرین نیروهای آمریکایی با هواپیما فرودگاه کابل را ترک کردند.

خبرگزاری «فرانسه»، از تیراندازی در کابل همزمان با اعلام خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر داد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا نیز با اعلام تخلیه بیش از 123 هزار نفر از اتباع آمریکایی، شهروندان افغان و سایر اتباع خارجی از این کشور، پایان خروج نیروهایش از افغانستان را اعلام کرد و گفت که سفیر ایالات متحده با آخرین پرواز کابل را ترک کرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین همکاری طالبان در روند تخلیه از افغانستان را مفید دانست. در همین راستا شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه 30 اوت، با صدور قطعنامه‌ای از گروه طالبان خواست به «تعهداتش» برای تضمین «خروج امن» برای همه کسانی که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، پایبند بماند.

در متن این قطعنامه آمده است که شورای امنیت از طالبان «انتظار دارد» به همه «تعهداتش» از جمله در ارتباط با تضمین «خروج امن» و «سازمان‌دهی شده» از افغانستان «برای شهروندان افغان و اتباع خارجی» پس از پایان خروج ایالات متحده در 31 اوت2021، پایبند بماند.

در این قطعنامه همچنین تاکید شد که افغانستان نباید به پایگاهی برای تروریسم و پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل شود. و نباید اجازه داده شود از خاک این کشور حملاتی تروریستی علیه دیگر کشورها انجام شود.

در این قطعنامه همچنین شورای امنیت ملزم شد به کسانی که در افغانستان بازمانده‌اند، کمک کند. پیش‌نویس این قطعنامه که با پیشنهاد فرانسه، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شده موافقت 13 عضو از 15 عضو این شورا را کسب کرد. این در حالی است که نمایندگان روسیه و چین به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم