.
.
.

نروژ اولین کشتی باری خودران و بدون آلاینده در جهان را ساخت

بیش از بیش از 90 درصد از کل تجارت‌ها در جهان از طریق آب‌ها انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نخستین کشتی باری بدون خدمه و کاملا برقی در جهان، اواخر امسال اولین سفر تجاری خود را انجام می‌دهد که در صورت موفقیت می‌تواند تغییر بزرگی در صنعت حمل و نقل و کاهش آلودگی ناشی از آن ایجاد کند.

به گزارش «ایندیپندنت»، جمعه 27 اوت، این کشتی باری که «یارا بریکلند» نام دارد، قرار است در سال میلادی جاری جایگزین 40 هزار سفر کامیونی شود.

این اولین کشتی باربری حمل کانتینر است که به صورت کاملا برقی کار می‌کند و توسط شرکت «یارا اینترنشنال» با هدف کاهش انتشار اکسیدهای نیتروژن، آلاینده‌های سمی و گازهای گلخانه‌ای و دی‌اکسید کربن در حمل‌ونقل دریایی ساخته‌شده است.

جان اسلتن، مدیر کارخانه یارا اعلام کرده است: «این کشتی قابلیت حمل 103 کانتینر را دارد و از باتری 7 مگاوات در ساعت که حدود هزار برابر ظرفیت یک ماشین برقی است استفاده می‌کند.»

طبق برنامه اعلام شده، این کشتی بدون خدمه، اولین سفر خود را تا قبل از پایان سال میلادی جاری بین دو شهر نروژی انجام خواهد داد و از سه مرکز کنترل داده در خشکی هدایت خواهد شد.

این کشتی در ابتدا قرار بود سال گذشته عملیات تجاری خود را آغاز کند اما به دلیل همه گیری کرونا برنامه‌های آن به تعویق افتاد.

حرکت این کشتی یک گام مهم برای کل صنعت دریانوردی و نشان دهنده یک پیشرفت بزرگ فناوری و پایدار است.

سازمان بین‌المللی دریانوردی اعلام کرده است، صنعت کشتیرانی در جهان تولید کننده 2.5 تا 3 درصد گازهای گلخانه‌ای است اما وجود آن برای اقتصاد جهان حیاتی به شمار می‌آید.

طبق گزارش‌های این سازمان بیش از بیش از 90 درصد از کل تجارت‌ها در جهان از طریق آب‌ها انجام می‌شود و سالانه بیش از 90 هزار کشتی از اقیانوس‌های عبور می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم