بایدن: کنفرانس بغداد به کاهش تنش میان کشورهای منطقه کمک می‌کند

تاکید واشینگتن بر پایبندی به همکاری با عراق برای برقراری ثبات در منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس‌جمهورى آمریکا، موفقیت «کنفرانس بغداد برای همکاری و مشارکت» را که روز شنبه برگزار شد، به دولت عراق تبریک گفت.

بایدن شامگاه يكشنبه، 29 اوت گفت که نشست بغداد به کاهش تنش میان کشورهای منطقه کمک می‌کند.

او تاکید کرد که واشینگتن به حمایت خود از عراق برای همکاری مشترک جهت دستیابی به ثبات در خاورمیانه ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: «ما به تقویت روابط دوجانبه با عراق مطابق با چارچوب توافق نامه گفت‌وگوی راهبردی ادامه خواهیم داد».

ادامه همکاری با عراق برای ثبات در منطقه

در همین حال وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، شنبه، 28 اوت، تصریح کرد که کنفرانس همکاری و شراکت بغداد، به میزبانی عراق، که با مشارکت برخی کشورهای منطقه و جهان برگزار شد، نشان‌دهنده نقش عراق به‌عنوان یک کشور «پیشرو» در منطقه است.

همچنین در بیانیه‌ای که از سوی اداره خاور نزدیک منتشر شده است، وزارت خارجه آمریکا این کنفرانس را «گامی مهم در راستای افزایش ثبات منطقه‌ای از طریق گفت‌وگوهای سازنده» دانست.

بیانیه پایانی کنفرانس بغداد نیز بر ایستادگی در کنار عراق، متحد ساختن تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی برای ثبات منطقه و همچنین اتخاذ رویکرد گفت‌وگومحور برای تحکیم تفاهم بر اساس منافع مشترک تأکید کرد.

در بیانیه پایانی این کنفرانس همچنین بر حمایت از تلاش‌های عراق برای برگزاری انتخابات عادلانه و شفاف تاکید شد.

در این کنفرانس همچنین پرونده‌های مربوط به گسترش مشارکت اقتصادی، مبارزه با تروریسم و حمایت از پروژه‌های بازسازی عراق مورد بحث قرار گرفت.

رهبران برخی کشورها از جمله امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر، شیخ تمیم امیر قطر و دبیرکل اتحادیه عرب و همچنین وزیران خارجه دولت امارات، کویت، سعودی و ترکیه و ایران در این کنفرانس شرکت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم