.
.
.

بایدن: ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت

بنت و بایدن: چنانچه مذاکرات با ایران شکست بخورد گزینه‌های دیگری برای مقابله با آندر پیش خواهیم گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌رغم گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در آن درباره پیشرفت‌های ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم شدیدا ابراز نگرانی شده و همچنین انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تسریع در روند دست‌یابی تهران به مواد لازم برای ساخت بمب اتم، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

جو بایدن، جمعه 27 اوت، در دیدار با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید، تاکید کرد که حول زمینه مشترکی درباره ایران گفت‌وگو کرده است.

بایدن که دیدار او با نخست وزیر اسرائیل به دلیل وقوع انفجار کابل از پنج‌شنبه به روز جمعه به تعویق افتاده است، گفت با بنت به زمینه‌ای مشترک درباره برنامه هسته‌ای ایران دست‌ یافته و خاطرنشان کرد که ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

دیدار بایدن و بنت با هدف بررسی روابط آمریکا و اسرائیل و کاهش اختلاف نظرها به ویژه در خصوص نحوه تعامل با برنامه هسته‌ای ایران تدارک و برنامه‌ریزی شده بود.

در کنفرانس خبری پس از انجام این دیدار رهبران آمریکا و اسرائیل به موضوع ایران و پرونده هسته‌ای آن پرداختند. بایدن گفت که با نفتالی بنت «تهدیدهای ایران را مورد بررسی قرار داده است و دو طرف متعهد شده‌اند تا تضمین کنند ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نیابد.»

بایدن بدون پرداختن به جزئیات گزینه‌های مورد نظر او، گفت:« ما دیپلماسی را در اولویت قرار می‌دهیمو خواهیم دید که ما را به کجا سوق خواهد داد. اما اگر دیپلماسی با شکست مواجه شود برای اتخاذ گزینه‌های دیگر آماده‌ایم.»

پیش‌بینی می‌شود نفتالی بنت، رئیس جمهوری آمریکا را به اتخاذ روشی سخت‌گیرانه‌تر علیه ایران و تعلیق مذاکرات وین که با هدف احیای توافق هسته‌ای برجام برگزار شده است، ترغیب کند.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که بایدن به بنت درباره نگرانی مشترک آمریکا با اسرائیل درباره پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران اطمینان‌ خاطر خواهد داد، اما به‌رغم معلق ماندن مذاکرات، در شرایط کنونی او در تعامل با ایران به روش دیپلماسی پایبند است.

از سویی بنت خطاب به خبرنگاران گفت که او با بایدن درباره وجود گزینه‌های دیگری در صورت شکست مذاکرات با ایران هم‌رای است او نیز همانند بایدن هیچ جزئیاتی درباره گزینه‌های مورد نظرشان ارائه داد.

این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر جدید امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، خواستار از سرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام شده است.

وزارت خارجه روسیه، نیز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفته که «طرف ایرانی این پیام را با جدیت لازم دریافت کرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم