.
.
.

آمریکا مجوز آموزش آنلاین دانشجویان ایرانی را صادر کرد

دانش‌پژوهان ایرانی به افرادی اطلاق می‌شود که ویزا گرفته‌اند، اما به خاطر شیوع بیماری کرونا نمی‌توانند به صورت فیزیکی در آمریکا حاضر شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«اداره کنترل دارایی‌های خارجی» وزارت خارجه آمریکا، که وظیفه نظارت بر تحریم‌های کشورها و سازمان‌های متخاصم را بر عهده دارد، مجوز ارائه آنلاین برخی واحدهای درسی دانشگاهی به دانشجویان ایرانی و فروش برخی نرم‌افزارهای آموزشی به ایران را صادر کرد.

طی اعلامیه‌ای که سه‌شنبه 24 آگوست 2021 در وبگاه «اداره کنترل دارایی‌های خارجی» منتشر شد، موسسات دانشگاهی معتبر ایالات متحده و پیمانکاران‌شان از تاریخ 1 سپتامبر 2022 مجاز به ارائه خدمات آموزشی آنلاین و فروش نرم‌افزارهای آموزشی به دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی هستند.

به گفته این وبگاه، ارائه خدمات آموزشی آنلاین مربوط به دوره‌های آموزشی تحصیلات تکمیلی است، به شرطی که معادل دوره‌هایی باشد که معمولاً در راستای برنامه‌های دانشگاهی در رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، حقوق، بازرگانی، علوم پایه، فناوری، و مهندسی ارائه می‌شود.

اعلامیه وزارت خارجه آمریکا همچنین می‌افزاید که این آموزش می‌تواند در زمینه دوره‌های ریاضیاتی باشد که معمولاً در راستای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در علوم انسانی، علوم اجتماعی، حقوق، یا بازرگانی مورد نیاز است.

طبق تعریف «اداره کنترل دارایی‌های خارجی»، دانش‌پژوهان ایرانی به افرادی اطلاق می‌شود که در ایران هستند، یا در خارج از ایران حضور دارند اما معمولاً در ایران اقامت می‌کنند، و واجد شرایط طبقه‌بندی غیر‌مهاجرتی در گروه‌های F (دانشجویان) یا M (دانش‌آموزان) هستند، و وزارت خارجه ایالات متحده به آنها ویزای غیرمهاجرتی اعطا کرده است، اما به خاطر شیوع بیماری همه‌گیر کرونا نمی‌توانند به صورت فیزیکی در آمریکا حاضر شوند.

«اداره کنترل دارایی‌های خارجی» در پایان اعلامیه خود خاطرنشان می‌کند که این مجوز عمومی تحصیلی برای دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی، به هیچ‌وجه نباید به عنوان اعطای اجازه صادرات یا صادرات مجدد خدمات یا نرم‌افزاری به دولت ایران یا هر شخص دیگری که دارایی‌ها و منافعش توسط دولت آمریکا مسدود شده است، در نظر گرفته شود.