.
.
.

هشدار مقام سابق آمریکایی نسبت به احتمال ظهور دوباره القاعده در افغانستان

کوستا: آنچه در افغانستان اتفاق افتاد همه افراط‌گرایان را تشویق می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کریس کوستا، یکی از مقامات مبارزه با تروریسم در دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، گفت که آنچه در افغانستان اتفاق افتاد همه افراطگرایان را تشویق کرده است.

کوستا، چهارشنبه، 25 اوت، در مصاحبه با خبرگزاری «اسوشیتدپرس» گفت: «با عقب‌نشینی سریع نیروهای آمریکایی و به قدرت رسیدن مجدد طالبان در افغانستان، فکر می‌کنم که گروه القاعده از این فرصت برای حضور دوباره در افغانستان استفاده خواهد کرد».

او با اشاره به تغییرات سریع هفته‌های گذشته در افغانستان که شاهد 20 سال جنگ علیه تروریسم به رهبری ایالات متحده بود، گفت، با تغییراتی که بوجود آمده احتمال ظهور دوباره القاعده بیشتر شده است.

او گفت: «آنچه اتفاق افتاد برای همه افراطگرایان انگیزه ایجاد می‌کند که دوباره فعالیت‌های تروریستی خود را آغاز کنند.»

در همین حال جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه سه‌شنبه با تاکید بر اینکه کشورش برای پایبندی به تاریخ از پیش تعیین (31 اوت)، به روند خروج نیروهای خود از افغانستان سرعت بخشیده است، گفت: «هرچه زودتر بتوانیم از افغانستان خارج شویم، بهتر است بویژه که نگرانی از احتمال تشدید حملات تروریستی بیشتر شده است».

نگرانی امنیتی و ترس از حملات تروریستی به نیروهای آمریکایی در حال خروج از افغانستان، تنها به جو بایدن محدود نمی‌شود بلکه ارتش آلمان نیز از احتمال افزایش عملیات تروریستی در مجاورت فرودگاه کابل از طریق نفوذ عناصر داعش در میان کسانی که برای فرار از افغانستان پس از کنترل طالبان وارد فرودگاه حامد کرزی در پایتخت این کشور شده‌اند، ابراز نگرانی کرده است.

گفتنی است که حضور القاعده در افغانستان پس از 20 سال جنگ علیه تروریسم به شدت کاهش یافته است. به گفته کارشناسان امور تروریسم، هنوز مشخص نیست که القاعده در آینده‌ای نزدیک توانایی انجام حملاتی مانند حمله 11 سپتامبر2001 در داخل ایالات متحده را داشته باشد یا خیر.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه ژوئن گذشته طی گزارشی تاکید کرد که رهبران القاعده به همراه صدها عنصر مسلح در افغانستان حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم