.
.
.

بایدن: مشروعیت حکومت افغانستان به تعهدات بین‌المللی آن‌ بستگی دارد

پنتاگون: همچنان به پایان خروج نیروهای آمریکایی تا 31 اوت پایبندیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، رهبران اتحادیه اروپا، ناتو و سازمان ملل در نشست گروه «جی7» در مورد وضعیت افغانستان گفته‌اند که مشروعیت حکومت آینده افغانستان به عملکرد و میزان پایبندی آن به تعهدات بین‌المللی بستگی دارد.

بایدن، شامگاه سه‌شنبه 24 اوت (2 سنبله)، گفت که بحث‌های سازنده‌ای در دیدار با رهبران گروه 7 در مورد روند خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان صورت گرفته و رویکرد غرب در برابر گروه طالبان متحد و هماهنگ است.

بایدن افزود که در این گفت‌وگوها توافق شد تا مشروعیت دولت آینده افغانستان با توجه به رویکرد و سطح پایبندی آن به تعهدات بین‌المللی‌ سنجیده شود.

او همچنین گفت که در این گفت‌وگوها تاکید شده که افغانستان نباید مجددا به پایگاه تروریسم تبدیل شود.

بایدن ضمن ابراز نگرانی درباره خطر احتمالی گروه «داعش» در میدان هوایی کابل تاکید کرد که روند تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان آنها باید زودتر انجام شود زیرا با گذشت هر روز خطرات بیش‌تری آنان را تهدید خواهد کرد.

تخلیه 88 هزار نفر از اتباع خارجی و افغان

بایدن افزود که از پنتاگون و وزارت خارجه ایالات متحده خواسته تا در صورت لزوم برنامه‌های احتمالی را برای تنظیم زمان‌بندی تخلیه تدارک ببینند. این در حالی است که پنتاگون چهارشنبه 25 اوت، اعلام کرد تاکنون 88 هزار نفر از اتباع خارجی و افغان از افغانستان تخلیه شده‌اند.

وزارت دفاع آمریکا با تاکید بر ادامه روند تخلیه ،گفت همچنان به پایان خروج نیروهای آمریکایی تا 31 اوت پایبند است. همچنین تاکید کرد که با هماهنگی هم‌پیمانان خود به روند تخلیه ادامه خواهد داد. این وزارتخانه اعلام کرد که آمریکا پس از پایان خروج از افغانستان مسئولیتی در قبال کنترل فرودگاه کابل نخواهد داشت.

ادامه حمایت از مردم افغانستان

از سویی اتحادیه اروپا ضمن اعلام این‌که کمک به افغانستان را وظیفه اخلاقی این اتحادیه و گروه جی می‌داند بر ادامه کمک‌ها و حمایت از مردم افغانستان تاکید کرد.

همزمان با آن برخی از کشورهای اروپایی و کانادا تاکید کردند که برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارند اما کمک‌های بشردوستانه برای شهروندان افغانستان ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم